Първата пушка за Априлското въстание
Записът е непълен. (Липсва задна корица)
- Заглавие
- Първата пушка за Априлското въстание
- Подзаглавие
- Записки по Копривщенското въстание в 1876 година
- Тип
- мемоари, спомени
- Националност
- българска
- Език
- български
- Поредност на изданието
- трето
- Категория
- Българска историческа проза
- Жанр
- Мемоари, Биография, Спомени, Записки
- Издател
- Фодем ЕООД
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 1994
- Носител
- хартия
- Брой страници
- 164
- Подвързия
- мека
- УДК
- 949.72.042.22(093.3)
- Информация за автора
-
Никола Илиев Беловеждов е роден на 25 октомври 1856 г. в Копривщица. Завършва Пловдивското класно училище и едва седемнадесетгодишен става учител в родния си град. Сдружава се с Т. Каблешков, Н. П. Стоянов и други копривщенски бунтовници и полага клетвата на съзаклятник.
На 20 април 1876 г. Никола Беловеждов облича въстанническите[1] дрехи и застава начело на чета от около 80 души. След завземането на турския конак е избран за секретар на Военния революционен съвет и става един от първите помощници на Т. Каблешков и П. Волов. Заловен от турците, е осъден на смърт и заточен на остров Родос, където дочаква Освобождението.
След завръщане в отечеството си Н. Беловеждов се отдава изцяло на просветното дело — първоначално е учител в единственото тогава училище в София в двора на черквата „Св. Неделя“, а по-късно организира в Драз махала създаването на училище „Св. Св. Кирил и Методий“, където продължава да учи децата. Преподава методика в Софийската девическа гимназия и български език в Класическата гимназия. Издава читанка, публикува методически упътвания и лекции в „Учителски вестник“. По-късно Н. Беловеждов издава месечното илюстровано детско списание „Звездица“, на което е редактор 20 години. „Звездица“ възпитавало българските деца, приучавало ги на добродетелност и любов към труда. Било е едно от най-добре списваните за времето си детски издания у нас. Чрез него името на Н. Беловеждов станало популярно сред деца и родители, на цялата наша общественост. Освен „Звездица“, издавал и „Малка детска библиотека“ и бил един от редакторите на „Младежка библиотека“, издавана в началото на века.
Н. Беловеждов е един от основателите на Учителската взаимоспомагателна каса и неин председател от 1911 до 1924 година. Участвува и в читалищната дейност, дълги години е секретар на читалище „Славянска беседа“ в София.
На Априлската епопея посвещава книгата си „Първата пушка за Априлското въстание“, която издава през 1901 г., а през 1918 г. щабът на действуващата армия я издава в поредицата „Походна войнишка библиотека“.
На 4 ноември 1930 г. смъртта прекъсва живота на Н. Беловеждов. Неговото име заема достойно място сред бележитите дейци на Априлското въстание, сред народните учители и просветители на българския народ. - Съдържание
-
Никола Илиев Беловеждов / 1
За предговор / 3
Записки по Копривщенското въстание в 1876 год. / 4
Какво се е случило с Каблешкова и другарите му в Троянските колиби / 158
За Волова и Икономова / 161
Убитите копривщени съзаклятници във време на въстанието и после потъпкването му / 163
Копривщени проводени в заточение / 164 - Бележки
-
- издание от 1901 г. — изд. „Ив. Г. Говедаров и сие“
- издание от 1918 г. — изд. „Щаб на действащата армия“ в поредицата „Походна войнишка библиотека“
- издание от 1901 г. — изд. „Ив. Г. Говедаров и сие“
- Въведено от
- vesi_libra
- Създадено на
- Обновено на
- Връзки в Мрежата
- Библиографии Енциклопедии