Световното време
- Заглавие
- Световното време
- Издателска поредица
- Хроника
- Тип
- историография
- Националност
- френска
- Език
- български
- Поредност на изданието
- първо
- Категория
- Общество и култура
- Жанр
- История, Социология, Философия, Икономика
- Преводач
- Мария Георгиева
- Език, от който е преведено
- френски
- Редактор
- Кольо Коев
- Художник
- Буян Филчев
- Коректор
- Станка Митрополитска
- Компютърна обработка
- Калина Павлова
- Издател
- ИК „Прозорец“ ЕООД
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 2005
- Адрес на издателя
- ул. „Иван Асен II“ № 39
- Печат
- „Инвестпрес“ АД
- Носител
- хартия
- Формат
- 165×235
- Брой страници
- 704
- Подвързия
- мека
- Цена
- 19,80 лв.
- С илюстрации
- да
- ISBN
- 954-733-429-8, 978-954-733-429-8
- УДК
- 930.85"14/17", 338(091)(100)
- Анотация
-
Основополагащият труд на един от най-значимите учени на ХХ в., Фернан Бродел, „Материална цивилизация, икономика и капитализъм“ е въведение в световната история от ХV до ХVІІІ в.
„Структурите на всекидневието“ — първият том от трилогията — описва една материална култура, културата на предметите, инструментите, жестовете във всекидневието на обществото, храните и техниките, парите и градовете… Именно тук, в различията и контрастите, виждаме развитието на цивилизациите.
В „Игрите на размяната“ могат да се проследят двете дейности на пазарната икономика и на капитализма, които се преплитат, но в същото време се разграничават и дори се противопоставят.
В „Световното време“ неравенствата намират място в историята на приливите и отливите на господствата в международната йерархия: последователното издигане на градовете Венеция, Антверпен, Генуа, Амстердам, възходът на националните икономики на Франция и Англия и накрая британското завладяване на света, основано на Индустриалната революция, дълбокият разрив, чиито последици все още изживяваме.
„Световното време“ представя също и един вид надстройка на глобалната история: тя ще бъде завършекът, създадена сякаш и причинена от сили над нея, а тежестта й на свой ред ще бъде насочена към основата. Според местата и епохите това двойно действие от долу на горе и от горе на долу е повече или по-малко значително. Но дори и в икономически и социално развитите страни световното време не е успяло да размеси всичко.
Всичко ли се е променило? Или събитията и промените в прединдустриалния капитализъм ни представят ранна картина на кризите на нашето време? - Бележки за изданието, от което е направен преводът
-
Fernand Braudel
de l'Academie francaise
Civilisation materielle, economie et capitalisme, XVe-XVIIIe siecle
tome 3
Le temps du monde
Armand Colin, Paris
1979 - Въведено от
- vesi_libra
- Създадено на
- Обновено на
- Връзки в Мрежата
- Библиографии Енциклопедии Книжарници