Гърдата
- Заглавие
- Гърдата
- Авторска серия
- Дейвид Кепеш №1
- Тип
- новела (не е указано)
- Националност
- американска
- Език
- български
- Поредност на изданието
- първо
- Категория
- Съвременни романи и повести
- Преводач
- Божидар Стойков
- Език, от който е преведено
- английски
- Година на превод
- 2011
- Редактор
- Кристин Димитрова
- Коректор
- Донка Дончева
- Оформление на корица
- Стефан Касъров
- Предпечатна подготовка
- Васил Попов
- Издател
- ИК „Колибри“
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 2011
- Адрес на издателя
- ул. „Иван Вазов“ №36
- Печат
- „Инвстпрес“
- Носител
- хартия
- Излязла от печат
- 21.02.2011
- Печатни коли
- 5,75
- Формат
- 84/108/32
- Брой страници
- 92
- Подвързия
- мека
- Цена
- 9 лв.
- ISBN
- 978-954-529-844-8
- УДК
- 820(73)-31
- Анотация
-
Дейвид Алън Кепеш е млад професор по литература, който се радва на атлетично тяло, комфортен живот и красива приятелка. Една нощ обаче сред мъки и паника с него се случва невъобразима промяна…
Ако тази новела бе писана от Кафка, героят щеше да се превърне в насекомо. Ако бе писана от Гогол, героят щеше да се превърне в нос. Но тъй като авторът е Филип Рот, известен със свободата на еротичното си въображение, героят се превръща в женска гърда. Седемдесеткилограмова, висока метър и осемдесет и три, с розово зърно, което стърчи тринадесет сантиметра от „тялото“.
Оттук нататък Дейвид, запазил целия си академичен разсъдък, но с много скромни възможности за себеизразяване, търси начини как да продължи живота си в своята нова форма. Или поне да накара красивата си приятелка да прави секс с него. Дните му в болницата минават в горчиви спомени, комични ситуации, налудни планове за бъдещето и трепетно очакване кога отново санитарката ще го намаже с крем. - Информация за автора
-
Американският писател Филип Рот печели Националната награда за художествена литература още за първата си книга „Сбогом, Колумб“ (1959). „Провинциален живот“ (1986) му носи Националната награда на критиците, а през деветдесетте години печели четири големи литературни награди: Националната награда на критиците за „Наследството“ (1991), наградата „ПЕН/Фокнър“ за „Операция лихвар“ (1993), Националната награда за художествена литература за „Театър Сабат“ (1995) и наградата „Пулицър“ за художествена литература за „Американски пасторал“ (1997). Следва Наградата на англоговорещата общност за „Омъжих се за комунист“ (1989). През същата година получава Националния медал за изкуство в Белия дом, а през 2000 г. публикува „Петното“ — роман, с който завършва трилогията си за идеологическите етноси в следвоенна Америка. За „Петното“ Рот получава втората си награда „ПЕН/Фокнър“, както и британската награда „У. Х. Смит“ за най-добра книга на годината. През 2001 г. е удостоен с най-високото отличие на Американската академия за изкуства и литература — Златният медал, присъждан на всеки шест години за цялостно творчество.
- Бележки за изданието, от което е направен преводът
-
Philip Roth
The Breast (1972) - Въведено от
- Еми
- Създадено на
- Обновено на
- Източници
- Информацията за автора е от сайта на издателството, не от корицата.
- Връзки в Мрежата
- Издателства Библиографии Книжарници
- Чужди рафтове
-
- Сканирани / Еми