Гневът на Йеремия
- Заглавие
- Гневът на Йеремия
- Тип
- роман
- Националност
- българска (не е указано)
- Език
- български
- Поредност на изданието
- първо
- Категория
- Българска историческа проза
- Редактор
- Н. Маринов
- Художник
- Т. Тончев
- Художествен редактор
- П. Добрев
- Технически редактор
- Ст. Милчева
- Рецензент
- А. Спиридонов, Ив. Спасов
- Коректор
- А. Байкушева
- Издател
- Издателство на Отечествения фронт
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 1978
- Адрес на издателя
- бул. „Дондуков“ 32
- Печат
- „Тодор Димитров“ — Лозенец
- Носител
- хартия
- Дадена за набор/печат
- 15.I.1978 г.
- Подписана за печат
- 21.VI.1978 г.
- Излязла от печат
- 30.VI.1978 г.
- Печатни коли
- 23,25
- Издателски коли
- 19,53
- Формат
- 1/32 от 84/108
- Код / Тематичен номер
- 17/9536251512/5516-50-78
- Поръчка
- 359
- Брой страници
- 372
- Тираж
- 12200
- Подвързия
- твърда с обложка
- Цена
- 1,64 лв.
- УДК
- 886.7-31
- Анотация
-
Салис Таджер е роден в София в семейство на тютюноработници. Тринадесетгодишен поема нерадостния път на дете работиик. Участва активно в борбата на РМС. Посреща Свободата в трудово-принудителния лагер в Смядово.
През 1948 година тай заминава за Израел, където престоява седем години. Включва се в борбата на Израелската комунистическа партия за свобода, независимост и мир. Споделя съдбата на израелските безработни, демобилизирани войници и пристанищни работници, участва в протестни демонстрации и стачки. Там издава стихосбирките: „Ще победим“, „На израелска земя“, „Септември в родината“. Сътрудничн активно на всички прогресивни и партийни вестници и списания със стихотворения на български и иврит. Салис Таджер спомага за културното опознаване на двата народа.
Подложен на жестока политическа дискриминация от страна на империалистическите кръгове в Израел, той е принуден да напусне страната и да замине за Париж, откъдето се завръща в България.
Характерно за поета и белетриста Салис Таджер е всеотдайната и изстрадана любов към България. Неговите стихотворения и поеми, прозата му, са пропити с тъга по Родината и с възторг от новия живот на бедните хора от Ючбунар и света, от борбата на човека за свобода и братство.
Издал е повече от тридесет и пет книги — поезия и проза. Автор е на трилогиите: „Едно момче търси щастие“, която включва романите „Жакито“, „Печаловника на мама“, "Къщата на папагала’’ и „Лист отбрулен“, съдържаща романите „Монолог зад границата“, „Завръщането на поручик Дюлгеров“, „Сбогуване с вчера“. - Въведено от
- Еми
- Създадено на
- Обновено на
- Връзки в Мрежата
- Библиографии