Съкровището на мексиканските императори
- Заглавие
- Съкровището на мексиканските императори
- Подзаглавие
- Мексикански бунтовници, Ранчото на свободата
- Издателска поредица
- Библиотека „Диви истории“
- Тип
- роман
- Националност
- френска (не е указано)
- Език
- български
- Поредност на изданието
- второ
- Категория
- Приключенска литература
- Преводач
- Сакин, Ст. Фроров
- Език, от който е преведено
- френски
- Година на превод
- 1992
- Редактор
- Димитър Стефанов
- Главен редактор
- Пелин Пелинов
- Консултант
- Мария Арабаджиева
- Художник
- Георги Гаделев
- Технически редактор
- Димитър Матеев
- Коректор
- Мила Караиванова
- Издател
- СД-во " Детелина 6"
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 1992
- Печат
- Военноиздателски комплекс „Св. Георги Победоносец“
- Носител
- хартия
- Печатни коли
- 16,50
- Издателски коли
- 13,86
- Формат
- 84×108/32
- Поръчка
- 21137
- Брой страници
- 264
- Подвързия
- мека
- Цена
- 16,96 лв.
- ISBN
- 954-8043-04-1
- УДК
- 840-93-31
- Анотация
-
Приключението е най-сладката духовна храна за грамотния човек. Само любовта и парите са може би малко по-сладки, но не винаги. Омразата въобще не може да дели мегдан с него.
Приключението е в основата на цялата световна литература. Без него тя въобще не може да съществува. Или ако съществува, ще прилича на безвкусна гозба.
Библиотека „Диви истории“ има амбицията да представи в следващите няколко години на българските читатели от всички възрасти най-добрите приключенски романи от световната литература. Естествено, на първо място ще бъдат произведенията на най-добрите майстори на това четиво: Майн Рид, Гюстав Емар, Емилио Салгари и Карл Май.
Библиотека „Диви истории“ ще ви отведе в Дивия Запад. Но не само там. Приключенията са ставали и ще стават във всички посоки на света и по всички кътчета на нашата удивително непозната земя. Защото не е важно къде става едно приключение, а как става и… особено — как е описано.
Библиотека „Диви истории“ ще ви поднесе част от най-добрите описания, които светът е създал досега. И с които са възмъжавали поколения силни и смели момчета от век и половина насам. - Информация за автора
-
Гюстав Емар (1818–1883 г.) — френски пътешественик и писател, един от най-забележителните световни автори на приключенска литература. Роден е в Париж под името Оливие Глукс. През 1830 г. отива в Америка, където живее почти две десетилетия сред индианците, ловува с тях и прекосява на длъж и шир целия континент. Осиновен е от племето сиукси. Два пъти е пленяван и връзван на „кола на мъченията“ от вражеското племе апахи, а по-късно става пленник и роб на патагонците при Магелановия проток. Преживял е стотици смъртоносни премеждия, но неговата смелост и находчивост, или по-точно, неговият щастлив шанс, а най-точно — Съдбата, са го закриляли, за да ни остави „сладките плодове“ на своите преживявания и фантазии, които вече 130 години момчетата от цял свят четат с диво удоволствие.
Някои критици наричат Гюстав Емар френския Майн Рид. И имат основание. Не толкова, защото двамата са абсолютни връстници (родени и починали в едни и същи години) или пък защото са големи пътешественици, а защото техните романи си приличат по жанр, тематика, герои и изключително художествено въздействие. Някои смятат, че по-младите им събратя по перо — германецът Карл Май (1847–1912 г.) и италианецът Емилио Салгари (1863–1911 г.) са по-добри майстори на интригата и образите. Въпрос на вкус. Безспорното е, че и четиримата, представители на четирите големи европейски нации, са оставили безсмъртни образци в приключенския жанр, с които са расли и ще растат вовеки веков момчетата от цял свят.
Първият роман на Г. Емар „АРКАНЗАСКИ ТРАПЕРИ“ излиза през 1858 г., седем години след първия роман на англича¬нина от ирландски произход Томас Майн Рид „ЛЮБИТЕЛИ НА ЧЕРЕПИ“. След това следват романите „СЛЕДОТЪРСАЧИ“, „ПИРАТИ НА ПРЕРИИТЕ“, „ДЕВСТВЕНАТА ГОРА“, „БАН¬ДИТИТЕ НА АРИЗОНА“, „БЛАГОРОДНИКЪТ БАНДИТ“, „ОТМЪЩЕНИЕ“, „КАНАДСКИТЕ ЛОВЦИ“, „РАНЧОТО НА СВОБОДАТА“, „МЕКСИКАНСКИ БУНТОВНИЦИ“, „ЛОВ¬ЦИ НА КОБРИ“, "АТЛАЗЕНАТА ЗМИЯ ", „ЧЕРНАТА ПТИ¬ЦА“ и др.
Гюстав Емар умира в Париж, в пансиона „Света Анна“, без да знае, че е велик. - Съдържание
-
Мексикански бунтовници (превод Сакин)…5
Ранчото на свободата (превод Ст. Флорин)…105 - Въведено от
- Еми
- Създадено на
- Обновено на
- Връзки в Мрежата
- Библиографии