Цивилизацията на средновековния Запад
- Заглавие
- Цивилизацията на средновековния Запад
- Други автори
- Иван Божилов (предговор)
- Националност
- френска
- Език
- български
- Поредност на изданието
- първо
- Категория
- История
- Преводач
- Тереза Михайлова, Калина Тодорова, Мариана Стругарова
- Език, от който е преведено
- френски
- Година на превод
- 1997
- Редактор
- Таня Петрова
- Консултант
- Елка Бакалова, Валя Маслинкова
- Художник
- Илко Грънчаров
- Научен редактор
- проф. д-р Иван Божилов
- Коректор
- Павлина Никифорова, Дария Йосифова
- Предпечатна подготовка
- Агата-А, ЛинаКост
- Издател
- Издателска група Агата-А
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 1997
- Адрес на издателя
- ул. „11ти авуст“ 15
- Печат
- „Абагар“ ЕООД — В.елико Търново
- Други полета
- Корица: Тройя (Апулия), катедралата, вратата на западния портал, бронз, 1119 г., майстор Одеризиус от Беневенто.
- Носител
- хартия
- Брой страници
- 624
- Подвързия
- мека
- Цена
- 40,00
- ISBN
- 954-540-010-2
- УДК
- 940.1, 930.85(4-15)
- Анотация
-
За нас, издателите, е удоволствие и радост да представим на българския читател прочутия френски историк Жак Льо Гоф с неговия фундаментален труд „Цивилизацията на средновековния Запад“.
Жак Льо Гоф (1924 г.) е възпитаник на историографската школа, която без колебание може да бъде посочена като водеща в световната историческа наука. Учен, идеолог, популяризатор на научните знания, научен редактор, автор и съавтор на много книги. Един от редакторите на известното френско историческо списание „Анали“. Автор е на „Интелектуалците през Средновековието“ (1957), „За едно друго Средновековие“ (1977), „Раждането на Чистилището“ (1981), „Въображаемият свят на Средновековието“ (1984) и др. За книгата си „Луи Свети“ (1996) и за цялостното си научно творчество е носител на Голямата награда за история на Френската Академия за 1996 г.
„Цивилизацията на средновековния Запад“ — издадена на много езици и преиздавана многократно — е една нетрадиционна история на Западноевропейското средновековие, която нито идеализира тази епоха (както това правят романтиците), нито я заклеймява като идеолозите на Ренесанса или френските просветители и идеолозите на Френската буржоазна революция. Това е едно друго, живо и многоцветно Средновековие, виртуозно аргументирано от Жак Льо Гоф. Книгата е съпроводена с 63 карти, схеми и рисунки, Хронологически таблици, Исторически атлас, Речник на основните имена, термини и означения, както и с 254 илюстрации — едно своеобразно „иконографско досие“.
… Всяка нация намира опора за национализма си в своята средновековна история: французите — в кръстоносните походи и катедралите, германците — във Фридрих Барбароса, в тевтонските рицари и майсторите-певци, испанците — в Сид, италианците — в Данте и Марко Поло. Двадесети век усили страстта по Средновековието в посока на неговите постижения в духовната област, техниката и мисленето.
…Накратко, ако повярваме на многобройните ласкатели днес, Средновековието трябва да е изобретило всичко: свода и перспективата, т.е. съвременното изкуство; воденицата и следователно механизацията; полицата и оттам — капитализма; диалектиката — покровителка на напредничавата мисъл; любовта и накрая смъртта.
Представеното в настоящия труд Средновековие е по-умерено.
… Читателят може да сметне моето описание за прекалено „мрачно“ и в противовес на това да замечтае с наслада и доверчивост за очарователния образ, внушаван от „Златната легенда“. Вероятно е той да се опита да заклейми моето Средновековие на глад, епидемии, жестокост, грубост, за да върне едно Средновековие на възвишени химни, великолепни катедрали и обаятелни светци. Бих искал само тези явления, а те са изключения, да не крият от погледа му останалото, онова, което е било ежедневие.
Ако ми бъде позволено, бих искал да отправя един банален съвет към читателя и да му препоръчам вместо опитите за бягство към някакво въображаемо Средновековие да се запита честно, дали би пожелал чрез силата на Мерлин или Оберон да бъде пренесен в онова време и да остане да живее там? Нека се замисли, че хората от Средновековието — и тук без страх от грешка можем да кажем, че всички хора от Средновековието — постоянно мечтаели да избягат от своето време, да отидат в отвъдното, на небето и че от всички разтърсващи ги страхове най-незначителен е бил страхът от смъртта — смъртта, голямото "отсъствие в средновековната иконография преди XIV век.
Жак Льо Гоф - Бележки за изданието, от което е направен преводът
-
Jacques Le Goff
La civilisation de l’Occident Médiéval (1997) - Въведено от
- Еми
- Създадено на
- Обновено на
- Източници
- В книгата няма данни за цена, взета е от книжарници Хеликон.
- Връзки в Мрежата
- Библиографии Книжарници