Европейките султанки на Османската империя
- Заглавие
- Европейките султанки на Османската империя
- Националност
- българска
- Език
- български
- Поредност на изданието
- първо
- Категория
- Българска историческа проза
- Коректор
- Вера Гьорева
- Оформление на корица
- Деница Трифонова
- Компютърна обработка
- Марио Йорданов
- Предпечатна подготовка
- Изток-Запад
- Издател
- Издателство „Изток-Запад“
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 2018
- Адрес на издателя
- ул. „Стара планина“ №5
- Печат
- Изток-Запад
- Други полета
- На корицата: „Роксолана и Сюлейман Великолепни“, картина на Антон Хикел от 1780 г.
- Носител
- хартия
- Печатни коли
- 20
- Формат
- 16/60/90
- Брой страници
- 320
- Подвързия
- мека
- Цена
- 18 лв.
- С илюстрации
- да
- ISBN
- 978-619-01-0293-9
- УДК
- 94(560)(092), 929(560)
- Анотация
-
Още от самото начало на историята жените „зад кулисите“ са играли роля, която, въпреки че е била често от критично значение, рядко е била добре известна или оценявана истински. По тези причини Анна Бъсктон би трябвало да бъде поздравена за това, че хвърля светлина върху цяла категория от жени „зад кулисите“ — по точно европейките-невести на Османските султани. Тя не само ни представя често удивителните съдби на „европейките-султанки“, но също ни запознава с промените в развитието на Османската империя, съдбите на съпрузите на тези жени, както и на множество второстепенни герои.
Двете султанки българки биха били от голям интерес за българския читател. Едната е Тамара, която се жени за Мурад I около 1371 г. Сравнително малко се знае за нея, но въпреки това Анна Бъсктон успява да събере много и различна информация, която дава на читателя чувството, че познава живота ѝ в османския двор. Другата българска султанка е млада родопчанка, която вероятно се е казвала Соня. Книгата съдържа особено увлекателни детайли за това как тя се връща в родопското си село и там създава полусамостоятелна малка държава.
Хората казват, че истината е още по-странна и от измисления разказ, и аз бих искала да уверя читателите, че нищо в приказките на Хиляда и една нощ не може да се състезава с изумителните съдби и времена на европейките султанки на Османската империя!
Д-р Мерсия Макдермот - Информация за автора
-
Анна Иванова Бъкстон е родена и отраснала в Бургас. От 1980 година тя живее във Великобритания. Завършила е Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, след-дипломна квалификация в „Colchester Institute“ и магистратура в „Anglia Ruskin University“. След успешна кариера в британската образователна система, тя се оттегля, за да се посвети на творческа дейност.
Автор е на документално-историческа книга, базирана в българското средновековие, за живота на дъщерята на цар Иван-Александър — Кера Тамара Шишман, и нейния брак със султан Мурад I, в която се разглежда възходът на Османската империя и падането на Балканите под османско владичество. - Рекламни коментари
-
Тази книга би заинтересувала всички читатели, които биха искали да знаят повече за скритата история на Османската империя и нейните жени.
Димана Трънкова, Сп. „Вагабонд“ - Въведено от
- Еми
- Създадено на
- Обновено на
- Връзки в Мрежата
- Издателства Библиографии Книжарници
- Чужди рафтове
-
- Притежавани / Еми