Български предания и легенди, гатанки, пословици и благословии
- Заглавие
- Български предания и легенди, гатанки, пословици и благословии
- Издателска поредица
- Малка ученическа библиотека
- Други автори
- Анчо Йорданов Калоянов (предговор)
- Националност
- българска (не е указано)
- Език
- български
- Поредност на изданието
- първо
- Категория
- Учебна литература
- Съставител
- доц. дфн Анчо Калоянов
- Редакционна колегия
- проф. дфн Ив. Радев, Г. Вишовградски, Д. Гинчев, Й. Дачев, М. Крусев
- Оформление на корица
- Петър Илиев Крусев
- Предпечатна подготовка
- „Слово“/Диляна Петърчева
- Издател
- Издателство „Слово“
- Град на издателя
- Велико Търново
- Година на издаване
- 2000
- Адрес на издателя
- 5000 Велико Търново, п.к.467
- Печат
- „Абагар“ АД — Велико Търново
- Носител
- хартия
- Брой страници
- 288
- Подвързия
- мека
- Цена
- 3 лв.
- ISBN
- 954-439-648-9
- УДК
- 886.7-34, 886.7-84, 886.7-193.1
- Анотация
-
„Български народни предания и легенди, пословици, гатанки и благословии“ е помагало за усвояването на тези творби в пети клас. Предвидено е както за самите ученици, така и за техните учители и родители, но то може да се използва и от читатели, които проявяват любопитство към традициите на нашия народ.
Преданията и легендите са застъпени в пет основни дяла: предания за исторически лица и събития, предания и легенди за селища и местности, легенди за потекло, религиозни легенди, легенди и разкази за демонологични същества. От пословиците и поговорките са подбрани най-често срещаните, от гатанките — най-поетичните и стилистично издържаните, а от благословиите, клетвите и баянията — само образци. Всеки един от дяловете се придружава от обширно предисловие, в което читателят се запознава с най-характерните им черти и с предназначението им.
За пръв път в подобни помагала подробно са разгледани въпросите на митотворчеството — същността на мита, особеностите на неговата поетика и взаимодействието между мит, религия и фолклор. Представено е старобългарското езичество и е описан неговият пантеон.
При всички творби са дадени сведения за първоначалното им публикуване и за селищата, в които са били записани. Целта е при работа с тях най-пълноценно да се използват за опознаването на родния край. За да бъдат достъпни за четене, почти всички са езиково обновени специално за това издание. Значителен брой предания и легенди за пръв път се включват в подобно помагало.
В бележките към отделните творби са прибавени любопитни факти и тълкувания, които ги обвързват с митологията, историята и бита на българите. - Въведено от
- Еми
- Създадено на
- Обновено на
- Връзки в Мрежата
- Библиографии