Пътуване към себе си
- Заглавие
- Пътуване към себе си
- Други автори
- Йордан Асенов Василев (послеслов)
- Тип
- роман (не е указано)
- Националност
- българска
- Език
- български
- Поредност на изданието
- пето
- Категория
- Съвременни български романи и повести
- Коректор
- Ева Егинлиян
- Оформление на корица
- Мариана Кръстева Станкова
- Компютърна обработка
- Ана Цанкова
- Издател
- Издателска къща „Хермес“
- Град на издателя
- Пловдив
- Година на издаване
- 2015, 2017, 2021
- Адрес на издателя
- ул. „Богомил“ №59
- Печат
- Печатница „Алианс Принт“ ЕООД
- Други полета
- Изданията на ИК „Хермес“ през 2015, 2017 и 2021 година са с един и същи ISBN, само цената е различна.
- Носител
- хартия
- Излязла от печат
- 06.03.2015
- Печатни коли
- 26
- Формат
- 60/90/16
- Брой страници
- 416
- Подвързия
- мека със сгъвка
- Цена
- 14,95 лв.
- ISBN
- 978-954-26-1432-6
- УДК
- 886.7-31
- Анотация
-
„Пътуване към себе си“ е една от най-ярките творби в българската проза през 60-те години на XX век. Това е книга за заминаването, за бягството, за пътя, по който поемаме в търсене на собствената си идентичност. Тук преживяванията са разказани като спомен, а самата история е своеобразен опит за преосмисляне на времето.
В книгата си Блага Димитрова поставя акцент върху моралните ценности, чувството за вина и отговорността. Тя ни помага да открием пътя към себе си, най-сложния, истински и стръмен път, криволичещ през житейските проблеми, тревожните мисли и порива на чувствата, защото:
Само дълбоките дири значат истински изживян живот. И най-вълшебният миг сякаш не е съществувал, щом не е оставил своя следа, свидетелство за истинността си. Инак по какво се отличава от един сън? Споменът за сладките мигове горчи, ако тоя спомен не се е материализирал в нещо живо, трайно, самостоятелно. И най-чудната любов не радва, ако от нея не се роди една детска усмивка, едно дръзко дело или поне една песен. - Информация за автора
-
Блага Димитрова (1922–2003) израства във Велико Търново, но семейството се преселва в София, където тя завършва Първа девическа гимназия (класически отдел с латински и старогръцки), а след това славянска филология. Докато учи, взема уроци по пиано при проф. Андрей Стоянов и изпълнява клавирните сонати на Бетовен. Била е редакторка в сп. „Септември“ и ДИ „Народна култура“, на няколко пъти остава без работа. Владее пет езика. Издала е много книги със стихове, романи, есета, спомени, както и два тома документално изследване за българската култура от първата четвърт на XX век (в съавторство с Йордан Василев) въз основа на анкета с Е. Багряна. Превела е от полски „Пан Тадеуш“ от Мицкевич след 15 години труд, от старогръцки „Илиада“ от Омир (заедно с Ал. Милев), стихосбирка от лауреатката на Нобелова награда Вислава Шимборска (от полски), както и редица книги от полски, руски, шведски и др. автори. Не е членувала в партия, участвала е в дисидентския Клуб за демокрация, преследван от комунистическата власт. Била е вицепрезидентка на България (1992–1994), подава оставка.
„Пътуване към себе си“ (1965) е една от най-ярките творби в българската проза през 60-те години на XX век. Романът има четири издания, това е пето. След появата му в английски превод в Лондон през 1969 г., в няколко вестника излизат различни отзиви, включително и в литературното приложение „Таймс“. Един от критиците сравнява Блага Димитрова с Чезаре Павезе. - Въведено от
- Еми
- Създадено на
- Обновено на
- Връзки в Мрежата
- Библиотеки Издателства Библиографии Книжарници