Джеръм Дейвид Селинджър
Спасителят в ръжта

Автор
Джеръм Дейвид Селинджър
Заглавие
Спасителят в ръжта
Тип
роман
Език
български
Поредност на изданието
пето
Категория
Съвременни романи и повести
Жанр
Роман за съзряването, Роман на възпитанието, Съвременен роман (XX век)
Теми
Американска литература (САЩ и Канада)
Преводач
Надя Сотирова
Година на превод
1965
Редактор
Теодора Димитриева
Художник
Олга Паскалева
Художествен редактор
Петър Тончев
Технически редактор
Виолета Кръстева, Веселина Недялкова
Коректор
Александра Хрусанова, Янка Енчева
Издател
Български писател
Град на издателя
София
Година на издаване
1992
Носител
хартия
Печатни коли
10,50
Издателски коли
9,79
Формат
60/84/16
Брой страници
168
Тираж
10065
Подвързия
мека
Цена
13,80 лв.
ISBN
954-443-028-8
УДК
820(73)-31
Анотация

Един от най-своенравните автори на нашето време, около когото съществува истинска истерия. Той се превръща в легенда с онова, което е казал или написал. А това, че е жив, но тотално изолиран от света, засилва допълнително култа към него. Селинджър се превърна в мит благодарение на една-единствена книга — „Спасителят в ръжта“. Тази култова книга е сред 25-те най-продаваеми книги в света за всички времена. Героят Холдън Колфийлд продължава да вълнува с бунтът срещу общоприетите норми на обществото, с младежката си искреност, с отвращението си от лицемерието, с трудностите на човешкото съзряване. Произведенията на Селинджър са изпълнени с философски разсъждения за живота и смъртта и често се възприемат като песимистични.
***
„Аз си представям малки дечица да си играят в една голяма ръжена нива. Хиляди деца, а наоколо няма никой голям човек, искам да кажа — освен мен. И аз стоя на ръба на някаква шеметна пропаст. И каква ми е работата? Да спасявам всяко дете, което тръгне към пропастта — искам да кажа, ако то се е затичало и не вижда къде отива, аз да изляза отнякъде и да го спася. Просто ми се иска да бъда спасителят в ръжта. Зная, че е лудост, но ей на, това е единственото нещо, което наистина ми се иска да бъда.“

Информация за автора

Джеръм Дейвид Селинджър (на английски: Jerome David Salinger) е американски писател, известен най-вече с романа си „Спасителят в ръжта“, издаден през 1951 година.
Не е публикувал нова книга от 1965 година насам и не е давал интервю от 1980 г. насам. В България са преведени също неговите „Девет разказа“, както и сборник от 4 новели под заглавие „Семейство Глас“.
Произход и младежки години
Кооперация с апартаменти в Манхатън, където семейството на родителите на Селинджър живее след 1932 г. и където той прекарва тийнейджърските си години.
Селинджър е от смесен шотландски, ирландски, еврейски и полски произход. Детството си прекарва в голям разкошен апартамент на известната улица Парк Авеню в Ню Йорк. Учи в различни частни училища, за кратко дори във военна академия. Съучениците му от този период помнят неговото саркастично остроумие. На 18-19-годишна възраст се влюбва в Уна О’Нийл (дъщерята на Юджийн О’Нийл) и ѝ пише любовни писма всеки ден, но тя се омъжва за много по-възрастния от нея Чарли Чаплин.
Втората световна война
Джеръм Дейвид Селинджър участва във Втората световна война, в Париж успява да се срещне с Ърнест Хемингуей (военен кореспондент тогава), който е възхитен от неговия талант на писател. Въпреки това Селинджър счита Хемингуей и Стайнбек за второ качество писатели, но е възхитен от Мелвил. По това време той работи за контраразузнаването, провежда разпити на пленници, тъй като владее чужди езици, и е един от първите войници, които посещават освободените концентрационни лагери. По-късно споделя, че човек никога не може да забрави миризмата на изгорено човешко месо.
Личен живот и отшелничество
През 1945 година той се жени за френска лекарка на име Силвия, но този брак завършва с развод. През 1955 се жени за Клер Дъглас, но и този брак завършва с развод през 1967. От втория си брак има един син, Мат, роден 1960 и една дъщеря, Маргарет, родена 1955, която през 2000 пише мемоари за баща си в книгата „Спасителят на мечти“ (Dream Catcher: A Memoir).
Творчество
Освен световноизвестния роман „Спасителят в ръжта“, излязъл през 1951, Селинджър пише и много разкази. Девет от тях са публикувани в сборника „Девет разказа“ през 1953. Първият разказ, „Идеален ден за лов на рибка бананка“, е един от най-известните на Селинджър.

Въведено от
billybiliana
Създадено на
Обновено на
Източници
goodreads.com (анотация)
newsmaker.bg (информация за автора)
Връзки в Мрежата
Библиотеки Библиографии Книжарници
Чужди рафтове

Корици 2