Спасителят в ръжта
- Заглавие
- Спасителят в ръжта
- Тип
- роман
- Език
- български
- Поредност на изданието
- пето
- Категория
- Съвременни романи и повести
- Жанр
- Роман за съзряването, Роман на възпитанието, Съвременен роман (XX век)
- Теми
- Американска литература (САЩ и Канада)
- Преводач
- Надя Сотирова
- Година на превод
- 1965
- Редактор
- Теодора Димитриева
- Художник
- Олга Паскалева
- Художествен редактор
- Петър Тончев
- Технически редактор
- Виолета Кръстева, Веселина Недялкова
- Коректор
- Александра Хрусанова, Янка Енчева
- Издател
- Български писател
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 1992
- Носител
- хартия
- Печатни коли
- 10,50
- Издателски коли
- 9,79
- Формат
- 60/84/16
- Брой страници
- 168
- Тираж
- 10065
- Подвързия
- мека
- Цена
- 13,80 лв.
- ISBN
- 954-443-028-8
- УДК
- 820(73)-31
- Анотация
-
Един от най-своенравните автори на нашето време, около когото съществува истинска истерия. Той се превръща в легенда с онова, което е казал или написал. А това, че е жив, но тотално изолиран от света, засилва допълнително култа към него. Селинджър се превърна в мит благодарение на една-единствена книга — „Спасителят в ръжта“. Тази култова книга е сред 25-те най-продаваеми книги в света за всички времена. Героят Холдън Колфийлд продължава да вълнува с бунтът срещу общоприетите норми на обществото, с младежката си искреност, с отвращението си от лицемерието, с трудностите на човешкото съзряване. Произведенията на Селинджър са изпълнени с философски разсъждения за живота и смъртта и често се възприемат като песимистични.
***
„Аз си представям малки дечица да си играят в една голяма ръжена нива. Хиляди деца, а наоколо няма никой голям човек, искам да кажа — освен мен. И аз стоя на ръба на някаква шеметна пропаст. И каква ми е работата? Да спасявам всяко дете, което тръгне към пропастта — искам да кажа, ако то се е затичало и не вижда къде отива, аз да изляза отнякъде и да го спася. Просто ми се иска да бъда спасителят в ръжта. Зная, че е лудост, но ей на, това е единственото нещо, което наистина ми се иска да бъда.“ - Информация за автора
-
Джеръм Дейвид Селинджър (на английски: Jerome David Salinger) е американски писател, известен най-вече с романа си „Спасителят в ръжта“, издаден през 1951 година.
Не е публикувал нова книга от 1965 година насам и не е давал интервю от 1980 г. насам. В България са преведени също неговите „Девет разказа“, както и сборник от 4 новели под заглавие „Семейство Глас“.
Произход и младежки години
Кооперация с апартаменти в Манхатън, където семейството на родителите на Селинджър живее след 1932 г. и където той прекарва тийнейджърските си години.
Селинджър е от смесен шотландски, ирландски, еврейски и полски произход. Детството си прекарва в голям разкошен апартамент на известната улица Парк Авеню в Ню Йорк. Учи в различни частни училища, за кратко дори във военна академия. Съучениците му от този период помнят неговото саркастично остроумие. На 18-19-годишна възраст се влюбва в Уна О’Нийл (дъщерята на Юджийн О’Нийл) и ѝ пише любовни писма всеки ден, но тя се омъжва за много по-възрастния от нея Чарли Чаплин.
Втората световна война
Джеръм Дейвид Селинджър участва във Втората световна война, в Париж успява да се срещне с Ърнест Хемингуей (военен кореспондент тогава), който е възхитен от неговия талант на писател. Въпреки това Селинджър счита Хемингуей и Стайнбек за второ качество писатели, но е възхитен от Мелвил. По това време той работи за контраразузнаването, провежда разпити на пленници, тъй като владее чужди езици, и е един от първите войници, които посещават освободените концентрационни лагери. По-късно споделя, че човек никога не може да забрави миризмата на изгорено човешко месо.
Личен живот и отшелничество
През 1945 година той се жени за френска лекарка на име Силвия, но този брак завършва с развод. През 1955 се жени за Клер Дъглас, но и този брак завършва с развод през 1967. От втория си брак има един син, Мат, роден 1960 и една дъщеря, Маргарет, родена 1955, която през 2000 пише мемоари за баща си в книгата „Спасителят на мечти“ (Dream Catcher: A Memoir).
Творчество
Освен световноизвестния роман „Спасителят в ръжта“, излязъл през 1951, Селинджър пише и много разкази. Девет от тях са публикувани в сборника „Девет разказа“ през 1953. Първият разказ, „Идеален ден за лов на рибка бананка“, е един от най-известните на Селинджър. - Въведено от
- billybiliana
- Създадено на
- Обновено на
- Източници
-
goodreads.com (анотация)
newsmaker.bg (информация за автора) - Връзки в Мрежата
- Библиотеки Библиографии Книжарници
- Чужди рафтове
-
- Притежавани / billybiliana