Исабел Алиенде
Ева Луна

Автор
Исабел Алиенде
Заглавие
Ева Луна
Тип
роман (не е указано)
Националност
чилийска
Език
български
Поредност на изданието
първо
Категория
Съвременни романи и повести
Жанр
Съвременен роман (XX век)
Теми
Магически реализъм, Латиноамериканска литература
Преводач
Венцеслав Николов
Език, от който е преведено
испански
Година на превод
1995
Редактор
Виолета Миланова
Художник
Николай Пекарев
Технически редактор
Олга Стоянова
Рецензент
Самуел Франсес
Коректор
Грета Петрова, Людмила Стефанова
Оформление
Николай Пекарев
Издател
Народна култура
Град на издателя
София
Година на издаване
1995
Адрес на издателя
ул. „Ангел Кънчев“ 1
Печат
ДФ „Балкан прес“ — София
Носител
хартия
Печатни коли
19
Формат
84/108/32
Брой страници
304
Подвързия
мека
Цена
150 лв.
ISBN
954-04-0097-X
УДК
860(83)-31
Анотация

Жена прави любов с индианец, ухапан смъртоносно от змия, и той оцелява като по чудо. Тя зачева и ражда дъщеря, която нарича Ева, „за да обича живота“. Така започва един от най-прочутите романи на Исабел Алиенде, разказващ за живописните приключения на Ева Луна. Тя е отгледана в дома на ексцентричен лекар, който мумифицира трупове, и в чийто дом майка й прислужва. На шест години осиротява и нейната чернокожа кръстница започва да й намира слугинска работа в поредица от странни домове с метафорично значение, последния от които Ева напуска с гръм и трясък, като изпразва пълно цукало върху главата на министър от правителството. Но това е много малка част от житието на невероятната Ева, която бяга от потисничеството, като разказва приказки. Романът на Алиенде, който е по същество апотеоз на свободата във всичките й нюанси, прелива калейдоскопично от екзотичната смес на странното и фантастичното, чувственото и еротичното, за да остави със зрялата си проза незаличимо впечатление у читателите от цял свят.

Информация за автора

Исабел Алиенде е чилийско-американски автор и журналист, която пише в традицията на „магическия реализъм“ (литературен стил, при който магически и фолклорни мотиви/елементи се вмъкват в наглед реалистичния контекст), смятана за една от първите успешни романисти в Латинска Америка. Романите ѝ са базирани отчасти върху собствените ѝ преживявания, често фокусирани върху опита на жените, преплитайки заедно мит и реализъм.
„Корените на един човек не се крият в пейзажи, държави или нации, те са вътре в него.“


Алиенде е родена на 2 август 1942 г. в Лима, Перу. Има написани над 20 книги, преведени на повече от 35 езика и продадени над 67 милиона копия. Неин кръстник е Салвадор Алиенде, първият социалистически президент на Чили и братовчед на баща ѝ, който е бил дипломат. Той изоставя семейството си, когато Исабел е едва на две години. В този период, заедно с майка си, братята и сестрите си, се местят в Чили при дядо ѝ. В едно свое интервю за The Telegraph, авторката споделя: „Живеехме в една заможна къща — без пари. Дядо ми плащаше за това, което беше необходимо, но майка ми дори нямаше пари, за да ни купи сладолед. Исках да бъда като дядо си, защото майка ми имаше ужасен живот, а той имаше всички привилегии, силата и свободата — мисля, че в този момент започнах да се бунтувам срещу всички човешки авторитети — полицията, църквата, всичко.“
По-късно майка ѝ се омъжва повторно за Рамон Хуидобро, също дипломат — семейството често се мести, когато местят постовете на новия ѝ съпруг. Алиенде заявява, че е решена да работи още като млада жена и тя започва своята писателска кариера като журналист — през 60-те и 70-те години става популярен журналист в телевизията и списанията.
Исабел Алиенде се омъжва за първия си съпруг Мигел Фриас през 1962 г. Те имат две деца — Паула (родена през 1963 г.) и Николас (роден през 1966 г.).
Животът на авторката се променя завинаги, когато генерал Аугусто Пиночет осъществява военен преврат през 1973 г., с което отхвърля правителството на Салвадор Алиенде. По време на атака срещу президентския дворец Салвадор Алиенде е застрелян и убит (след десетилетия спорове около причината за смъртта му, аутопсията потвърждава през 2011 г., че става дума за самоубийство). Исабел активно помага на жертвите на репресиите и жестокостта на режима на Пиночет, но осъзнавайки, че е опасно да остане в Чили, тя напуска страната със съпруга си и двете си деца през 1975 г. — в този период живеят в изгнание във Венецуела за 13 години.
След развода си с Фриас през 1987 г., Исабел сключва втори брак с адвоката и писател Уили Гордън през 1988 г., но след 27 години заедно те също се разделят през 2015 г. По време на брака си двойката преживява тежко смъртта на две от децата на Гордън от предишна негова връзка, както и загубата на дъщерята на Алиенде — Паула, която умира през 1992 г. на 28-годишна възраст след усложнения от рядко заболяване — порфирия (заболяване на черния дроб, при което организмът не произвежда достатъчно хемоглобин). В чест на дъщеря си авторката учредява Фондация „Исабел Алиенде“, която се стреми към икономическа и социална справедливост за жените.
През 1981 г. Исабел започва да пише писмо до дядо си, който е на смъртен одър в Чили. Писмото се превръща в основа на първия ѝ роман „Къщата на духовете“ (1985 г.), който става световен бестселър и дава начало на литературната ѝ кариера. Романът разказва историята на две семейства, живеещи в Чили през 20-те години на 20-ти век до военния преврат от 1973 г., съчетавайки елементи на магически реализъм и политически свидетелски показания. Авторката сама определя тази книга като част от трилогия (другите две заглавия към нея са „Дъщеря на съдбата“ и „Портрет в сепия“), но фабулно те не са точно това. Други популярни нейни творби са „За любовта и сянката“ (1987), „Ева Луна“ (1987), „Японският любовник“ (2015) и др.
Книгите на Алиенде са някак различни, странни, засягащи сериозни политически и социални проблеми и въпроси — тя е от онези автори, които или много ще се харесат на читателите, или ще отиде в другата крайност, останала неразбрана. Романът „Ева Луна“ е друг международен фаворит от нейното творчество, публикуван през 1989 г. Книгата е класифицирана от мнозина като пример за литературната традиция на испаноезичните романи, тя също така запазва ожесточена и влиятелна насоченост към женствеността и специфичния път на момичетата и жените в неблагоприятния свят на Латинска Америка от средата на 20-ти век.
„За любовта и сянката“ също е много въздействащ роман — една своеобразна приказка за романтика, смелост и трагедия, изправени срещу незаличимия фон на страна, управлявана с железен юмрук — и населена с онези, които се осмеляват да го оспорят.
В хода на кариерата си Алиенде получава многобройни награди за своята работа, включително чилийската национална награда за литература (2010 г.) и наградата Library of Congress Creative Achievement Award for Fiction (2010 г.). През 2014 г. президентът Барак Обама награждава Алиенде с президентския медал на свободата (тя приема американско гражданство през 1993 г.).
Благодарение на своя собствен стил и влияние, Исабел Алиенде се нарежда сред най-забележителните жени в литературата.

Бележки за изданието, от което е направен преводът

Isabel Allende
Eva Luna (1987)
Plaza& Janes Editores, S. A.

Въведено от
billybiliana
Създадено на
Обновено на
Източници
hera.bg (информация за автора)
Връзки в Мрежата
Библиотеки Библиографии Книжарници
Чужди рафтове

Корици 2