Падуански каскет
- Заглавие
- Падуански каскет
- Издателска поредица
- Библиотека „Факел“ №3
- Тип
- разкази
- Националност
- италианска (не е указано)
- Език
- български
- Поредност на изданието
- първо (не е указано)
- Категория
- Съвременна проза: разкази и новели
- Жанр
- Съвременна проза (XX век)
- Теми
- Европейска литература
- Преводач
- Светлозар Златаров
- Език, от който е преведено
- италиански
- Година на превод
- 1978
- Издател
- Профиздат
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 1978
- Печат
- ДП „9-ти септември“ — София
- Други полета
- Поръчка на печатницата — №1480
- Носител
- хартия
- Литературна група
- IV
- Дадена за набор/печат
- 20.IV.1977 г.
- Подписана за печат
- 16.III.1978 г.
- Излязла от печат
- 27.III.1978 г.
- Печатни коли
- 11,50
- Издателски коли
- 7,45
- Формат
- 32/70/100
- Код / Тематичен номер
- 16 9536621211/5704-6-78
- Издателски №
- 29(3764)
- Брой страници
- 184
- Подвързия
- мека
- Цена
- 0,52 лв.
- УДК
- Ч850-32
- Информация за автора
-
Пирандело е сред изтъкнатите и най-влиятелни драматурзи на XX в. Пиесите му често се посочват като предшественици на Театъра на абсурда. През1934 г. е удостоен с Нобелова награда за литература.
Роден е в Джирдженти, Сицилия — място, вдъхновило повечето от творбите му. Следва в университети в Палермо, Рим и Бон, след което се установява в Рим. Като студент публикува две стихосбирки и започва да пише разкази. Твори с богато въображение, гради правдоподобни характери, сюжетите му са увлекателни, с неочакван край. През 1903 г. семейният бизнес фалира и Пирандело е принуден да се издържа като учител. Преживява тежък период, опитвайки се едновременно да пише, да работи и да се грижи за душевноболната си жена. Пирандело живее в изключително сложна семейна среда, оказала трайно въздействие и върху творчеството му.
Първият му сериозен успех е романът " Покойният Матия Паскал". През 1908 г. излизат две есеистични произведения „За хумора“ и „Изкуство и наука“, които до голяма степен имат програмен характер. В тях писателят дефинира схващанията си за изкуството.
До избухването на Първата световна война вече е насочил вниманието си към театъра. Първият му успех на сцената е с „Тъй е (щом тъй ти се струва)“, написана, когато авторът е на 50 г. Пиесата разказва за жена, чиято самоличност остава скрита и която може да се окаже едната от две напълно различни персони.Творбата демонстрира типичния за Пирандело интерес към смесването на реалността и измислицата и към начина, по който хората гледат на нещата по различен начин.
След това започва бляскавата му кариера на драматург и Пирандело се превръща във водеща фигура в театъра от двайсетте години на миналия век. В най- известната му пиеса Шест лица търсят автор шестимата герои от заглавието са сътворени от автор, но впоследствие са изоставени, когато писателят отказва да завърши пиесата, за която ги е създал.Под влияние на френската експериментална психология в лицето на Алфред Бине Пирандело превръща психологията в обект на художествено изследване, в което интелект и страст са свързани, за да се постигне т. нар. пиранделизъм с характерната си интелектуална чувствителност.
Постоянни теми в пиесите му са относителността на истината, илюзорността на действителността, страданието на човека, ужасите на живота и кошмарите на смъртта, разкрити в оригинална сценична форма, в която парадоксът и гротеската играят съществена роля.
Творчеството на Луиджи Пирандело оказва влияние върху френския театър от Жан Ануи и Жан-Пол Сартр до Йожен Йонеско и Самуел Бекет и върху драматурзи като Едуард Олби и Харолд Пинтър. - Бележки за изданието, от което е направен преводът
-
Luigi Pirandello
Novelle per un anno (1956)
Arnoldo Mondadori Editore - Въведено от
- billybiliana
- Създадено на
- Обновено на
- Източници
- libruse.bg (информация за автора)
- Връзки в Мрежата
- Библиографии
- Чужди рафтове
-
- Притежавани / billybiliana