Фридрих Ницше
Тъй рече Заратустра

Автор
Фридрих Ницше
Заглавие
Тъй рече Заратустра
Подзаглавие
Книга за всички и никого
Други автори
Елизабет Фьорстер-Ницше (послеслов)
Тип
философска проза
Националност
немска (не е указано)
Език
български
Поредност на изданието
пето
Категория
Философия
Жанр
Философска проза
Теми
Европейска литература
Преводач
Мара Белчева
Език, от който е преведено
немски
Година на превод
1915
Редактор
Пенчо Славейков
Издател
Логис/Комо
Година на издаване
1990
Печат
ДП „Васил Александров“ — Враца
Други полета
В книгата е обозначено второ издание.
В сегашното издание си позволихме да осъвременим правописа и пунктуацията. Запазихме съкровищното дело на Мара Белчева и Пенчо Славейков, като се намесихме само при някои съвсем архаизирани думи и изрази.
Логис, 1990 г.
Носител
хартия
Брой страници
216
Подвързия
мека
Цена
5,99 лв.
УДК
830-312.1
Анотация

„Тъй рече Заратустра“ е философска поема и най-популярното произведение на немския философ Фридрих Ницше. Идеите изразени от Ницше в книгата оказват неимоверно влияние върху мисълта на ХХ век.
Книгата разказва за съдбата и учението на пътуващ философ с име Заратустра, нарекъл се така в чест на древния персийски пророк и основател на първия в историята дуализъм със световна религия — Зороастър (Zarathushtra). Една от основните идеи в поемата е тази, че човекът e един междинен етап от превръщането на животното (човекоподобните) в Свръхчовек (на немски: Übermensch), т.е. към нравственото самоусъвършенстване.
Книгата е своеобразно мисловно предизвикателство на Ницше към Homo sapiens със заобикалящата го действителност пропита от езотеричен дух, с изтерзана етика в исторически ракурс. В това произведение на Ницше за първи път се появява израза „смъртта на Бога“ (на немски: „Gott ist tot“), доразвит в „Залезът на боговете, или как се философства с чук в ръка“.

Информация за автора

Фридрих Ницше (1844–1900) е класически филолог, философ и писател. Пише критически трудове на немски по въпроси като религия, морал, съвременна култура, философия и наука, използвайки отличителен стил и проявявайки вкус към метафорите, иронията и афоризмите.

Ницше оказва съществено влияние върху философията, а и отвъд нея, особено върху екзистенциализма и постмодернизма. Неговият стил на писане и радикалните въпроси относно стойността и обективността на истината, които той засяга, са довели до редица дискусии и интерпретации най-вече сред континенталните философи, а в по-малка степен и сред аналитичните философи.

Основните му идеи включват тълкуванието му за трагедията като тържество на живота, вечния кръговрат (което мнозина коментатори реинтерпретират след това), преобръщането на платонизма, също и критиките му, отправени към християнството и егалитаризма (особено под формата на демокрация и социализъм).



Фридрих Вилхелм Ницше е роден на 15 октомври 1844 г. в Рьокен, село близо до град Лютцен в Прусия. След като през 1849 г. бащата умира от заболяване на мозъка, а на следващата година умира и малкият син, семейството се премества в Наумбург, където живее заедно с майката и двете неомъжени сестри на Ницше.
Фридрих Ницше учи в частно училище, където се сприятелява с Густав Круг и Вилхелм Пиндер — и двамата деца на изтъкнати семейства. През 1854 г. постъпва в гимназията в Наумбург, но след като показва необичайни заложби в музиката и езиците, е приет в известното средно училище „Шулпфорта“ край града, където учи от 1858 до 1864 г. Там той се сближава с Карл фон Герсдорф и бъдещия ориенталист Паул Дойсен и получава солидна подготовка в областта на литературата — най-вече древногръцката и римската класика — и за пръв път попада в среда, различна от семейния живот в малък протестантски град. През този период той започва да съчинява собствени стихове и музикални композиции.

Бележки

Стр. 212 е празна.

Въведено от
billybiliana
Създадено на
Обновено на
Източници
iztok-zapad.eu (информация за автора)
Връзки в Мрежата
Библиографии Книжарници
Чужди рафтове

Корици 2