Ерих Мария Ремарк
На западния фронт нищо ново

Автор
Ерих Мария Ремарк
Заглавие
На западния фронт нищо ново
Тип
роман (не е указано)
Националност
немска (не е указано)
Език
български
Категория
Военна проза
Жанр
Съвременен роман (XX век)
Теми
Европейска литература, XX век, Първа световна война
Преводач
Димитър Хаджилиев
Език, от който е преведено
немски (не е указано)
Година на превод
1931
Издател
Нариздат
Година на издаване
1945
Печат
Съединените печатници — София
Други полета
Разрешително от министерството на информацията и изкуствата № 1121 I-3 16880 от 28. септември 1945 г.
Носител
хартия
Брой страници
226
Тираж
10 000
Подвързия
мека
Цена
140 лв.
Информация за автора

Роден е на 22 юни 1898 г. в Оснабрюк, Германия в работническо семейство. Първите си литературни опити прави още шестнадесетгодишен — пише няколко есета, стихотворения и началото на бъдещия роман „Мансардата на бляновете“.
В разгара на Първата световна война Ремарк навършва 18 г. Мобилизиран е в армията и изпратен на Западния фронт във Френска Фландрия.Там е ранен и е прехвърлен във военна болница в Германия, където остава до края на войната.
Сред причините по-късно Ремарк да започне да използва средното име Мария и да промени изписването на фамилията си от Remark на Remarque е желанието му да се разграничи от „Мансардата на бляновете“. Ерих Мария Ремарк сменя различни професии — учител, библиотекар, търговец, журналист и редактор. Като редактор на хановерския рекламен вестник „Ехо континентал“ Ремарк пътува из много страни — Италия, Швейцария, България, Турция.
Романът, който му донася световна слава е „На Западния фронт нищо ново“, публикуван през 1929 г. и разказва за жестокостите на Първата световна война през погледа на едно деветнадесетгодишно момче. Само до края на годината той е преведен на двадесет и шест езика (също и на български — с три издания), а през 1930 г. е филмиран в Съединените щати. Норвежкият писател Бьорн Бьорнсон поисква официално да се присъди на Ремарк Нобеловата награда.
В Германия обаче срещу писателя се надига враждебна вълна — националистическите кръгове го обвиняват в „литературно предателство към войника от Световната война“. Въпреки това Ремарк написва продължение на романа — „Обратният път“. И тази книга е обругана в Германия и тогава писателят се установява в Швейцария, а през 1939 г. емигрира в САЩ. Там се сближава с Лион Фойхтвангер, Бертолт Брехт и актрисата Марлене Дитрих.
В емиграция Ерих Мария Ремарк създава още десет романа, сред които особена популярност добиват „Трима другари“, „Триумфалната арка“, „Време да се живее и време да се мре“, „Черният обелиск“, „Нощ в Лисабон“ и посмъртно публикувания „Сенки в рая“. Всички тези творби увеличават славата му и го утвърждават като „майстор на лирическия натурализъм“. Книгите му са преведени на 58 езика.
В 1947 г. писателят получава американско гражданство, а след войната се установява в Швейцария, където живее до смъртта си през 1970 г. Умира на 72-годишна възраст в Локарно, но е погребан в гробището на съседното градче Ронко, където е погребана и жена му, холивудската актриса Полѐт Годар — бивша съпруга на Чарли Чаплин.
В чест на писателя родният му град Оснабрюк учредява през 1991 г. литературната награда за мир „Ерих Мария Ремарк“.

Въведено от
billybiliana
Създадено на
Обновено на
Източници
cobiss.net (година на превод, цена, тираж)
libruse.bg (информация за автора)
Връзки в Мрежата
Библиотеки Библиографии Книжарници

Корици 2