Аделина Ангушева-Тиханова
Гадателните книги в старобългарската литература

Автор
Аделина Ангушева-Тиханова
Заглавие
Гадателните книги в старобългарската литература
Издателска поредица
Медиевистика: Научни приноси
Тип
изследване
Националност
българска (не е указано)
Език
български
Поредност на изданието
първо (грешно)
Категория
Литературознание
Жанр
Научна студия
Теми
Езотерика, Стара българска литература
Художник
Милена Вълнарова
Научен редактор
Донка Петканова
Коректор
Александра Хрусанова
Предпечатна подготовка
„Сандра ’95“
Издател
Издателство „Време“
Година на издаване
1996
Печат
Полиграфически комбинат — София
Други полета
Книгата е издадена с конкурс на Националния център на книгата.
Изданието е второ (cobiss.net)- Първото издание е 1993 г.
Носител
хартия
Формат
60/84/16
Брой страници
184
Тираж
1000
Подвързия
мека
Цена
200 лв.
ISBN
954-8568-09-8
УДК
886.7(091) 398.3(497.2)
Анотация

Гадателните книги са разнородна група от текстове, в които по различни природни и психосоматични белези се предвещават климатът, реколтата обществените колизии и съдбата на човека. Те са се оформили в окончателен вид в края на елинистическата епоха като наследници на асиро-вавилонските прогностични жречески таблици, халдейско-египетските традиции в предвещаването при синтеза им с гръцката астрология и етруско-римските прорицателски техники. В този смисъл те не са рожба на средновековната култура, те стават такива в процеса на своето функциониране и разпространение, чрез преводите на различни езици и взаимоотношенията си с различните културни равнища през тази епоха. На процеса на това „ставане“, на превръщането на гадателните книги в средновековни писмени паметници в старобългарската литература е посветено това изследване.
Досега в палеославистиката са издадени сравнително голям брой текстове на гадателни книги, направени са и отделни проучвания, засягащи текстологията, произхода на преводите, отношенията им с фолклора, съдържанието им като исторически извор.
Нашата цел е да се очертае мястото на гадателните книги в сферата на вещателната традиция, да се посочат онези типове гадателни книги, които са присъщи на средновековната българска книжовност. Много въпроси буди и самото съдържание на гадателките книги — какво всъщност ни казват техните проречения, какъв е смисълът и генезисът им, как тяхното съдържание се вписва в една културна система, чужда на света, който ги е породил? Как гадателните книги изграждат общия контекст на идеи и представи за света, отразени в средновековната българска книжовност. Настоящата книга е опит да се даде отговор на тези въпроси.
Изследването обхваща периода от XII в., откогато датират най-вероятно приписките за добри и зли дни в Асеманиевото евангелие, До края на средновековната епоха, като за сравнение бяха привлечени и текстове от XIX в., съхранили чертите на по-стари паметници. В старобългарската литература гадателките книги са преводни съчинения, дошли от византийската литература. Ето защо навсякъде където е възможно, за сравнение ще бъдат привличани и гръцки писмени паметници.
Първоначално преведени в старобългарската литература, гадателните книги преминават в старата сръбска и руска литература. Близостта на паметниците е основание да ги използваме като основа на изследването.
Прилагаме тук текста на Гръмник от Драголовия сборник в оригинален вариант. Неговата особена ценност е и в това, че представлява един от най-ранните запазени преписи на този тип гадателни книги. В превод на новобългарски представяме гадателни книги, които са съхранени в малко преписи, или са останали неизвестни на по-широк кръг читатели.

Въведено от
billybiliana
Създадено на
Обновено на
Връзки в Мрежата
Библиографии Книжарници
Чужди рафтове

Корици 2