Людмила Филипова
Авитохол и небесният народ

Автор
Людмила Филипова
Заглавие
Авитохол и небесният народ
Алтернативно заглавие
Дългият път на древните българи
Тип
роман (не е указано)
Националност
българска
Език
български
Поредност на изданието
първо
Категория
Съвременни български романи и повести
Жанр
Историческа проза
Теми
Нова българска литература (кр. на XIX-XXI в.)
Редактор
Мария Чунчева
Консултант
Румен Младенов
Коректор
Цвета Нинкова
Оформление на корица
Небойша Зорич
Предпечатна подготовка
Ивайла Пеева
Издател
entisiast (Алто комюникейшънс енд пъблишинг) ООД
Град на издателя
София
Година на издаване
2024
Адрес на издателя
бул. „Васил Левски“ №31
Печат
Алианс Принт
Други полета
Снимки, личен архив на автора и Wikipedia
Снимки, Живко Войников
Фетхи Карадуман, снимка на автора
Носител
хартия
Печатни коли
27
Формат
60/90/16
Брой страници
432
Подвързия
мека със сгъвка
Цена
24 лв/ 12,30 €
ISBN
978-619-164-636-4
Анотация

„В новия си роман епопея Людмила Филипова като орисница плете съдбата на небесния народ, който се ражда от една любов в тътена на митологичната битка, посяла семето на днешния ни свят.“
Проф. Сергей Игнатов
„Авитохол обикновено се отъждествява с хунския вожд Атила. С неговия авторитет българските владетели са свързвали началото на управляващия род Дуло и самото начало на българската държава. И този факт не е проява на стремеж към архаизиране, както мислят редица автори, а е по-скоро отражение на родовата памет и на историческата действителност.
В този свой роман Людмила Филипова умело води читателя по дългия извървян път и поредицата от драматични събития, съпроводили нашите предци, които не са били хомогенно етническо обединение. Много вероятно те да са резултат от сливане на няколко преселнически вълни, идващи от обширни райони между Алтай, Урал и Памир-Хиндукуш, в които има тюркски, угорски и източноперсийски групи. Авторката е успяла да възкреси историческата памет и да потърси отговор как самите българи са схващали своето житие-битие в годините на Великото преселение на народите. За това свидетелстват както писмените извори, така и огромната литература, посветена на този период, с които Людмила Филипова се е запознала подробно. Тя ги ползва и разглежда през призмата на непредубедения писател и посвоему изразява почит към труда на поколения изследователи, често оставащи извън полезрението на масовия читател. Основното значение на този необичаен роман е и в избрания ъгъл на повествование.“
Проф. д.и.н. Казимир Попконстантинов

Информация за автора

Людмила Филипова следва магистратура по астрономия към Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Завършила е специалност „Икономика и управление на индустрията“ в УНСС и има магистърска степен по мениджмънт от „Сити Юнивърсити“ САЩ.През 2009 г. завършва програма по творческо писане в Оксфорд. Участник е в българската антарктическа експедиция през 2015 и 2016 г.
Автор е на книгите „Анатомия на илюзиите“ (2006), „Червено злато“ (2007), „Стъклени съдби“ (2008), „Мастиленият лабиринт“ (2009), „Антихтонът на Данте“ (2010), „Аномалия“ (2011), „Печатна грешка“ (2012), „Където се раждат ангелите“ (2013), „Войната на буквите“ (2014) и документалната книга „Пътуване до Края на света“ (2015), „Смисълът“ (2017), някои от които са преведени и издадени в Америка, Русия, Сърбия, Гърция, Румъния, Кипър и Турция. По три от романите се разработват международни филмови продукции. National Geographic засне и излъчи документален филм с участието на Людмила Филипова по романа ѝ „Мастиленият лабиринт“. През 2011 г. е наградена с отличието Жена на годината. Книгите ѝ са преиздавани многократно в големи тиражи. Член е на APECS и на БАИ. Има номинации в престижни международни литературни конкурси.

Въведено от
Йонико
Завършено от
billybiliana
Създадено на
Обновено на
Източници
enthusiast.bg (информация за автора)
Връзки в Мрежата
Издателства Библиографии
Промени

Корици 4