Петър Константинов
Синият аметист

Записът е непълен. (липсва обложка)

Автор
Петър Константинов
Заглавие
Синият аметист
Тип
роман
Националност
българска
Език
български
Поредност на изданието
четвърто
Категория
Българска историческа проза
Жанр
Епически роман, Исторически роман
Теми
Нова българска литература (кр. на XIX-XXI в.)
Редактор
Тодор Чонов
Художник
Илия Гошев
Художествен редактор
Веселин Христов
Технически редактор
Ирина Йовчева
Коректор
Ева Егинлиян, Жанета Желязкова
Издател
Издателство „Христо Г. Данов“
Град на издателя
Пловдив
Година на издаване
1986
Печат
Печатница „Димитър Благоев“ — София
Носител
хартия
Дадена за набор/печат
6.IX.1985 г.
Излязла от печат
30.I.1986 г.
Печатни коли
26
Издателски коли
21,84
УИК
22,27
Формат
84/108/32
Издателски №
2424
Брой страници
416
Тираж
70 137
Подвързия
твърда с обложка
Цена
2,60 лв.
ЕКП
07/9536252311/5605-177-86
УДК
886.7-31
Анотация

Романът „Синият аметист“ показва освободителната борба на българския народ с нейната нравствена проблематика, обективен исторически смисъл и движещи сили.
И тук, както в разказите си, Петър Константинов, ни среща не само с човешки съдби и драматични събития, изпълнени с възторг, саможертва и страдание, но и с дълбокия, завладяващ хуманизъм на възрожденското поколение.
Романът е не толкова повествувание за една любов, озарила живота на двама души, колкото художествено пресъздаване на нравите, въжделенията и идейните стълкновения в живота на българите през последната година на робството.
Мисълта на автора прониква в същността на историческите явления, в душевния свят на героите. В романа има монументални, епични платна и задушевни, изпълнени със съкровени чувства и вълнения страници.
„Синият аметист“ е човешки документ за драматичните и паметни дни на 1877–1878 година и допълва летописа на народната съдба.

Информация за автора

Петър Константинов е роден на 1 август 1928 г. в град Казанлък. Завършил е медицина и политическа икономия. От 1952 г. до 1984 г. работи като лекар в Строителни войски.
Петър Константинов взима дейно участие в обществения живот на страната. Той е един от основателите и председател на Общонародното сдружение „Мати Болгария“ — първата общонародна организация след демократичните промени през 1989 г., която от основаването й на 5 декември 1989 г. до края на житейския път на Петър Константинов на 12 юни 2011 г. осъществява активна дейност у нас и в чужбина за пробуждане, съхранение и разпространение на българския народен дух, народните традиции и историческата ни памет.
Петър Константинов е създател и главен редактор на вестник „Българска нация“, основан през 1995 г. Писателят е носител на литературната награда „Димитър Димов“ за 2006 г. На 30 юли 2009 г. Петър Константинов е удостоен със званието „Почетен гражданин на Казанлък“.
Литературното творчество на Петър Константинов се характеризира с траен интерес към духовния свят на човека през различните периоди на историята ни. В романите, разказите и повестите си, както и в художествената си публицистика, той отразява възхода и падението на нравствените идеали, на творческите въжделения и личното достойнство като смисъл и съдържание на човешкия живот.
Произведенията на автора са превеждани на английски, полски, руски и шведски език.

Бележки

Стр. 412 и 414 са празни.

Въведено от
billybiliana
Създадено на
Обновено на
Източници
goodreads.com (информация за автора)
Връзки в Мрежата
Библиотеки Библиографии
Чужди рафтове

Корици 3