Синият аметист
Записът е непълен. (липсва обложка)
- Заглавие
- Синият аметист
- Тип
- роман
- Националност
- българска
- Език
- български
- Поредност на изданието
- четвърто
- Категория
- Българска историческа проза
- Жанр
- Епически роман, Исторически роман
- Теми
- Нова българска литература (кр. на XIX-XXI в.)
- Редактор
- Тодор Чонов
- Художник
- Илия Гошев
- Художествен редактор
- Веселин Христов
- Технически редактор
- Ирина Йовчева
- Коректор
- Ева Егинлиян, Жанета Желязкова
- Издател
- Издателство „Христо Г. Данов“
- Град на издателя
- Пловдив
- Година на издаване
- 1986
- Печат
- Печатница „Димитър Благоев“ — София
- Носител
- хартия
- Дадена за набор/печат
- 6.IX.1985 г.
- Излязла от печат
- 30.I.1986 г.
- Печатни коли
- 26
- Издателски коли
- 21,84
- УИК
- 22,27
- Формат
- 84/108/32
- Издателски №
- 2424
- Брой страници
- 416
- Тираж
- 70 137
- Подвързия
- твърда с обложка
- Цена
- 2,60 лв.
- ЕКП
- 07/9536252311/5605-177-86
- УДК
- 886.7-31
- Анотация
-
Романът „Синият аметист“ показва освободителната борба на българския народ с нейната нравствена проблематика, обективен исторически смисъл и движещи сили.
И тук, както в разказите си, Петър Константинов, ни среща не само с човешки съдби и драматични събития, изпълнени с възторг, саможертва и страдание, но и с дълбокия, завладяващ хуманизъм на възрожденското поколение.
Романът е не толкова повествувание за една любов, озарила живота на двама души, колкото художествено пресъздаване на нравите, въжделенията и идейните стълкновения в живота на българите през последната година на робството.
Мисълта на автора прониква в същността на историческите явления, в душевния свят на героите. В романа има монументални, епични платна и задушевни, изпълнени със съкровени чувства и вълнения страници.
„Синият аметист“ е човешки документ за драматичните и паметни дни на 1877–1878 година и допълва летописа на народната съдба. - Информация за автора
-
Петър Константинов е роден на 1 август 1928 г. в град Казанлък. Завършил е медицина и политическа икономия. От 1952 г. до 1984 г. работи като лекар в Строителни войски.
Петър Константинов взима дейно участие в обществения живот на страната. Той е един от основателите и председател на Общонародното сдружение „Мати Болгария“ — първата общонародна организация след демократичните промени през 1989 г., която от основаването й на 5 декември 1989 г. до края на житейския път на Петър Константинов на 12 юни 2011 г. осъществява активна дейност у нас и в чужбина за пробуждане, съхранение и разпространение на българския народен дух, народните традиции и историческата ни памет.
Петър Константинов е създател и главен редактор на вестник „Българска нация“, основан през 1995 г. Писателят е носител на литературната награда „Димитър Димов“ за 2006 г. На 30 юли 2009 г. Петър Константинов е удостоен със званието „Почетен гражданин на Казанлък“.
Литературното творчество на Петър Константинов се характеризира с траен интерес към духовния свят на човека през различните периоди на историята ни. В романите, разказите и повестите си, както и в художествената си публицистика, той отразява възхода и падението на нравствените идеали, на творческите въжделения и личното достойнство като смисъл и съдържание на човешкия живот.
Произведенията на автора са превеждани на английски, полски, руски и шведски език. - Бележки
-
Стр. 412 и 414 са празни.
- Въведено от
- billybiliana
- Създадено на
- Обновено на
- Източници
- goodreads.com (информация за автора)
- Връзки в Мрежата
- Библиотеки Библиографии
- Чужди рафтове
-
- Притежавани / billybiliana