Димитър Димов
Осъдени души

Автор
Димитър Димов
Заглавие
Осъдени души
Тип
роман
Националност
българска (не е указано)
Език
български
Поредност на изданието
шесто (не е указано)
Категория
Съвременни български романи и повести
Жанр
Екзистенциален роман, Любовен роман, Съвременен роман (XX век)
Теми
Екранизирано, Реализъм, Човек и бунт, Забранена любов, Нова българска литература (кр. на XIX-XXI в.), XX век
Редактор
Милка Спасова
Художник
Александър Денков
Художествен редактор
Магда Абазова
Технически редактор
Ветка Гуджунова
Коректор
Жулиета Койчева
Издател
Български писател
Град на издателя
София
Година на издаване
1970
Печат
ДПК „Димитър Благоев“ — София
Носител
хартия
Литературна група
VI/32
Дадена за набор/печат
28.V.1970 г.
Подписана за печат
15.X.1970 г.
Печатни коли
18,25
Издателски коли
13,87
Формат
84/108/32
Поръчка
157/1970 г.
Издателски №
3042
Брой страници
292
Тираж
50 100
Подвързия
мека
Цена
1,03 лв.
УДК
886.7-31
Анотация

„Осъдени души“ е колкото личен роман на една англичанка и един испански монах, толкова и роман на широки обществени отношения. Личният роман е вплетен в голямата борба на испанския народ срещу силите на реакцията — за свободата и за републиката. Без да си поставя за задача цялостното изображение на тая борба, Димов я засяга както в нейните широки исторически, социално-икономически и идейни причини, така и в редица нейни конкретни прояви, особено във втората част на романа, когато избухва бунтът на монархистите. За автора има две Испании — традиционната Испания на аристократите, католишкото духовенство, реакцията и нова Испания — на републиката, работниците, борците за свобода и социални реформи. Димов се старае да нарисува тия две Испании — чрез поражението на отделни лица, чрез очертаване на големите линии на Испанската гражданска война, чрез конкретни прояви на кървавата борба между стара, умираща и нова, възраждаща се Испания и най-сетне чрез многобройни анализи на испанския характер и испанския живот в миналото и настоящето.
Интересен е похватът на Димов: първата част на романа „Краят на едно приключение“ ни поставя във франкова Испания на реакцията, за да ни въведе по-късно във втората и третата част в борческа Испания на републиката и гражданската война. Естествено тая съпоставка — по пътя на контраста — води до по-релефни очертания. Същият похват е използван и при изображението на главната героиня: в първата част на романа тя е дадена в крайната, последната фаза на своето развитие, за да бъде показана и проследена във втората и третата част историята на това развитие.

Информация за автора

Димитър Димов е роден на 25. 06.1909 г. в Ловеч. Завършва Ветеринарномедицинския факултет на Софийския университет (1934). Работи като ветеринарен лекар в Троянско, Белослатинско и Кюстендилско. Асистент във Ветеринарномедицинския факултет на Софийския университет (1939–47). Специализира хистология в Мадрид (1943–44). Проявява научен и писателски интерес към Испания. През 1944 е мобилизиран и изпратен като вентеринарен лекар н Халкидическия полуостров. Доцент в Агрономо-лесовъдния факултет на Пловдивския университет (1947–49) и в Селскостопанската академия в София (1949–52). Професор (1950) по анатомия, ембриология и хистология на гръбначните животни във Ветеринарномедицинския институт в София. Председател на Съюза на българските писатели (1964–66). Автор на романите „Поручик Бенц“ (1938), „Осъдени души“ (1945), „Тютюн“ (1951, първо издание), 1954, второ издание, преработено под натиска на догматичната литературна критика и разширено с описания на работническата класа. Автор е и на пиеси „Жени с минало“ (1959), „Виновният“ (1961), „Почивка в Арко Ирис“ (1963), на пътеписи, сценарии, научни трудове.
Умира на 1.04.1966 г. в Букурещ.

Бележки

Стр. 6 e празна.

Въведено от
billybiliana
Създадено на
Обновено на
Източници
cobiss.net (издание)
goodreads.com (анотация)
libruse.bg (информация за автора)
Връзки в Мрежата
Библиотеки Библиографии Книжарници
Чужди рафтове

Корици 2