Осъдени души
- Заглавие
- Осъдени души
- Тип
- роман
- Националност
- българска (не е указано)
- Език
- български
- Поредност на изданието
- шесто (не е указано)
- Категория
- Съвременни български романи и повести
- Жанр
- Екзистенциален роман, Любовен роман, Съвременен роман (XX век)
- Теми
- Екранизирано, Реализъм, Човек и бунт, Забранена любов, Нова българска литература (кр. на XIX-XXI в.), XX век
- Редактор
- Милка Спасова
- Художник
- Александър Денков
- Художествен редактор
- Магда Абазова
- Технически редактор
- Ветка Гуджунова
- Коректор
- Жулиета Койчева
- Издател
- Български писател
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 1970
- Печат
- ДПК „Димитър Благоев“ — София
- Носител
- хартия
- Литературна група
- VI/32
- Дадена за набор/печат
- 28.V.1970 г.
- Подписана за печат
- 15.X.1970 г.
- Печатни коли
- 18,25
- Издателски коли
- 13,87
- Формат
- 84/108/32
- Поръчка
- 157/1970 г.
- Издателски №
- 3042
- Брой страници
- 292
- Тираж
- 50 100
- Подвързия
- мека
- Цена
- 1,03 лв.
- УДК
- 886.7-31
- Анотация
-
„Осъдени души“ е колкото личен роман на една англичанка и един испански монах, толкова и роман на широки обществени отношения. Личният роман е вплетен в голямата борба на испанския народ срещу силите на реакцията — за свободата и за републиката. Без да си поставя за задача цялостното изображение на тая борба, Димов я засяга както в нейните широки исторически, социално-икономически и идейни причини, така и в редица нейни конкретни прояви, особено във втората част на романа, когато избухва бунтът на монархистите. За автора има две Испании — традиционната Испания на аристократите, католишкото духовенство, реакцията и нова Испания — на републиката, работниците, борците за свобода и социални реформи. Димов се старае да нарисува тия две Испании — чрез поражението на отделни лица, чрез очертаване на големите линии на Испанската гражданска война, чрез конкретни прояви на кървавата борба между стара, умираща и нова, възраждаща се Испания и най-сетне чрез многобройни анализи на испанския характер и испанския живот в миналото и настоящето.
Интересен е похватът на Димов: първата част на романа „Краят на едно приключение“ ни поставя във франкова Испания на реакцията, за да ни въведе по-късно във втората и третата част в борческа Испания на републиката и гражданската война. Естествено тая съпоставка — по пътя на контраста — води до по-релефни очертания. Същият похват е използван и при изображението на главната героиня: в първата част на романа тя е дадена в крайната, последната фаза на своето развитие, за да бъде показана и проследена във втората и третата част историята на това развитие. - Информация за автора
-
Димитър Димов е роден на 25. 06.1909 г. в Ловеч. Завършва Ветеринарномедицинския факултет на Софийския университет (1934). Работи като ветеринарен лекар в Троянско, Белослатинско и Кюстендилско. Асистент във Ветеринарномедицинския факултет на Софийския университет (1939–47). Специализира хистология в Мадрид (1943–44). Проявява научен и писателски интерес към Испания. През 1944 е мобилизиран и изпратен като вентеринарен лекар н Халкидическия полуостров. Доцент в Агрономо-лесовъдния факултет на Пловдивския университет (1947–49) и в Селскостопанската академия в София (1949–52). Професор (1950) по анатомия, ембриология и хистология на гръбначните животни във Ветеринарномедицинския институт в София. Председател на Съюза на българските писатели (1964–66). Автор на романите „Поручик Бенц“ (1938), „Осъдени души“ (1945), „Тютюн“ (1951, първо издание), 1954, второ издание, преработено под натиска на догматичната литературна критика и разширено с описания на работническата класа. Автор е и на пиеси „Жени с минало“ (1959), „Виновният“ (1961), „Почивка в Арко Ирис“ (1963), на пътеписи, сценарии, научни трудове.
Умира на 1.04.1966 г. в Букурещ. - Бележки
-
Стр. 6 e празна.
- Въведено от
- billybiliana
- Създадено на
- Обновено на
- Източници
-
cobiss.net (издание)
goodreads.com (анотация)
libruse.bg (информация за автора) - Връзки в Мрежата
- Библиотеки Библиографии Книжарници
- Чужди рафтове
-
- Притежавани / billybiliana