Силмарилион
- Заглавие
- Силмарилион
- Други автори
- Кристофър Толкин (предговор)
- Тип
- сборник
- Националност
- английска
- Език
- български
- Категория
- Фентъзи
- Жанр
- Героическо фентъзи (Меч и магия), Митологично фентъзи, Фентъзи, Епическо фентъзи
- Теми
- Епическо време (Епоха на герои), Човек и бунт
- Преводач
- Любомир Николов
- Език, от който е преведено
- английски (не е указан)
- Година на превод
- 1995
- Редактор
- Боряна Даракчиева
- Художник
- Тед Нейсмит
- Оформление на корица
- „Megachrom“
- Библиотечно оформление
- „Megachrom“
- Издател
- ИК „Бард“ ООД
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 2018
- Печат
- „Мултипринт“ ООД
- Носител
- хартия
- Излязла от печат
- 19.12.2018 г
- Брой страници
- 432
- Подвързия
- твърда с обложка
- Цена
- 59,90 лв. / 30,60 €
- С илюстрации
- да
- ISBN
- 978-954-585-963-2
- УДК
- 820-312.9
- Анотация
-
Преданията от „Силмарилион“ са невидимото присъствие и вдъхновение за творбите на Дж. Р. Р. Толкин. Той работи над книгата през целия си живот, но така и не я довежда до окончателен вид. Това е историята на Първата епоха в Толкиновия свят, древната драма, към която се озъртат героите от „Властелинът на пръстените“и в която някои от тях, като Елронд и Галадриел, са взели участие.
Заглавието „Силмарилион“ е съкратено от „Куента Силмарилион“, тоест „Историята на Силмарилите“, трите прекрасни камъка, създадени от Феанор, най-надареният творец сред елфите. В тях той пленил светлина от Двете дървета, озаряващи страната на боговете Валинор. Когато първият Мрачен владетел Моргот унищожил Дърветата, тази светлина оцеляла само в Силмарилите; а Моргот ги заграбил и ги вградил в своята корона, пазена в непристъпната крепост Ангбанд, далече на север в Средната земя.
„Силмарилион“ е разказ за бунта на Феанор и неговия народ срещу боговете, за тяхното изгнание в Средната земя и за войната им срещу Великия враг — една безнадеждна война въпреки целия героизъм на елфите и хората.
Освен самия „Силмарилион“ книгата включва още няколко кратки творби. Преди него е „Айнулиндале“, тоест „Музиката на Айнурите“ — мит за Сътворението на света — и „Валакуента“, в която се описват характерите и могъществата на всеки от боговете. Следва „Акалабет“, историята за падението на великото островно кралство Нуменор в края на Втората епоха. Книгата завършва с историята „За Всевластните пръстени“, в която събитията от „Властелинът на пръстените“ са пречупени през гледната точка на „Силмарилион“.
Това ново издание съдържа редактирания и коригиран текст от второто издание, а като увод е включено писмо на Дж. Р. Р. Толкин от 1951 г. с блестящо изложение на неговите идеи за ранните епохи. Има и 45 цветни илюстрации на художника Тед Нейсмит. - Информация за автора
-
Дж. Р. Р. Толкин е роден на 3 януари 1892 г. в Блумфонтейн, Южна Африка. След като служи в армията през Първата световна война, той започва блестяща академична кариера и е признат за един от най-добрите филолози в света. Най-известен е обаче като създател на Средната земя и автор на такива класически творби като „Хобит“, „Властелинът на пръстените“ и „Силмарилион“. Умира на 2 септември 1973 г., на 81-годишна възраст.
Тед Нейсмит е родом от Годрич, Онтарио, но като младеж много пътува и живее три години във Франция. Още като юноша се запознава с творчеството на Дж. Р. Р. Толкин и от тогава насам илюстрира историята на Средната земя. Днес освен кариерата си на архитектурен дизайнер, той се е утвърдил и като известен тълкувател на Толкин. Илюстрирал е няколко Толкинови календара и „Пълен пътеводител из Средната земя“ на Робърт Фостър, но навярно е най-популярен с работата си по „Силмарилион“. В подхода си към Толкиновите творби Нейсмит съчетава романтизма на 19-ти век с динамиката на 20-ти, за да обрисува най-точно Толкиновия свят. Живее в Маркхам, Онтарио. - Рекламни коментари
-
„СИЛМАРИЛИОН“ е публикуван за пръв път през 1977 г. и посрещнат с възторг:
„Как, разполагайки само с малко повече от половин век, един човек се е превърнал в творчески еквивалент на цял народ?“
„Гардиън“
„На места се извисява до величието на истински мит“
„Файненшъл Таймс“
„Творба с несравнима красота… великолепна в най-добрите си моменти“
„Уошингтън Пост“ - Бележки за изданието, от което е направен преводът
-
J. R. R. Tolkien
The Silmarillion (1937) - Въведено от
- Silverkata
- Създадено на
- Обновено на
- Връзки в Мрежата
- Издателства Библиографии