Дж. Р. Р. Толкин
Силмарилион

Автор
Дж. Р. Р. Толкин
Заглавие
Силмарилион
Други автори
Кристофър Толкин (предговор)
Тип
сборник
Националност
английска
Език
български
Категория
Фентъзи
Жанр
Героическо фентъзи (Меч и магия), Митологично фентъзи, Фентъзи, Епическо фентъзи
Теми
Епическо време (Епоха на герои), Човек и бунт
Преводач
Любомир Николов
Език, от който е преведено
английски (не е указан)
Година на превод
1995
Редактор
Боряна Даракчиева
Художник
Тед Нейсмит
Оформление на корица
„Megachrom“
Библиотечно оформление
„Megachrom“
Издател
ИК „Бард“ ООД
Град на издателя
София
Година на издаване
2018
Печат
„Мултипринт“ ООД
Носител
хартия
Излязла от печат
19.12.2018 г
Брой страници
432
Подвързия
твърда с обложка
Цена
59,90 лв. / 30,60 €
С илюстрации
да
ISBN
978-954-585-963-2
УДК
820-312.9
Анотация

Преданията от „Силмарилион“ са невидимото присъствие и вдъхновение за творбите на Дж. Р. Р. Толкин. Той работи над книгата през целия си живот, но така и не я довежда до окончателен вид. Това е историята на Първата епоха в Толкиновия свят, древната драма, към която се озъртат героите от „Властелинът на пръстените“и в която някои от тях, като Елронд и Галадриел, са взели участие.

Заглавието „Силмарилион“ е съкратено от „Куента Силмарилион“, тоест „Историята на Силмарилите“, трите прекрасни камъка, създадени от Феанор, най-надареният творец сред елфите. В тях той пленил светлина от Двете дървета, озаряващи страната на боговете Валинор. Когато първият Мрачен владетел Моргот унищожил Дърветата, тази светлина оцеляла само в Силмарилите; а Моргот ги заграбил и ги вградил в своята корона, пазена в непристъпната крепост Ангбанд, далече на север в Средната земя.

„Силмарилион“ е разказ за бунта на Феанор и неговия народ срещу боговете, за тяхното изгнание в Средната земя и за войната им срещу Великия враг — една безнадеждна война въпреки целия героизъм на елфите и хората.

Освен самия „Силмарилион“ книгата включва още няколко кратки творби. Преди него е „Айнулиндале“, тоест „Музиката на Айнурите“ — мит за Сътворението на света — и „Валакуента“, в която се описват характерите и могъществата на всеки от боговете. Следва „Акалабет“, историята за падението на великото островно кралство Нуменор в края на Втората епоха. Книгата завършва с историята „За Всевластните пръстени“, в която събитията от „Властелинът на пръстените“ са пречупени през гледната точка на „Силмарилион“.

Това ново издание съдържа редактирания и коригиран текст от второто издание, а като увод е включено писмо на Дж. Р. Р. Толкин от 1951 г. с блестящо изложение на неговите идеи за ранните епохи. Има и 45 цветни илюстрации на художника Тед Нейсмит.

Информация за автора

Дж. Р. Р. Толкин е роден на 3 януари 1892 г. в Блумфонтейн, Южна Африка. След като служи в армията през Първата световна война, той започва блестяща академична кариера и е признат за един от най-добрите филолози в света. Най-известен е обаче като създател на Средната земя и автор на такива класически творби като „Хобит“, „Властелинът на пръстените“ и „Силмарилион“. Умира на 2 септември 1973 г., на 81-годишна възраст.


Тед Нейсмит е родом от Годрич, Онтарио, но като младеж много пътува и живее три години във Франция. Още като юноша се запознава с творчеството на Дж. Р. Р. Толкин и от тогава насам илюстрира историята на Средната земя. Днес освен кариерата си на архитектурен дизайнер, той се е утвърдил и като известен тълкувател на Толкин. Илюстрирал е няколко Толкинови календара и „Пълен пътеводител из Средната земя“ на Робърт Фостър, но навярно е най-популярен с работата си по „Силмарилион“. В подхода си към Толкиновите творби Нейсмит съчетава романтизма на 19-ти век с динамиката на 20-ти, за да обрисува най-точно Толкиновия свят. Живее в Маркхам, Онтарио.

Рекламни коментари

„СИЛМАРИЛИОН“ е публикуван за пръв път през 1977 г. и посрещнат с възторг:

„Как, разполагайки само с малко повече от половин век, един човек се е превърнал в творчески еквивалент на цял народ?“
„Гардиън“

„На места се извисява до величието на истински мит“
„Файненшъл Таймс“

„Творба с несравнима красота… великолепна в най-добрите си моменти“
„Уошингтън Пост“

Бележки за изданието, от което е направен преводът

J. R. R. Tolkien
The Silmarillion (1937)

Въведено от
Silverkata
Създадено на
Обновено на
Връзки в Мрежата
Издателства Библиографии

Корици 8