Томас Хертог
За произхода на времето

Автор
Томас Хертог
Заглавие
За произхода на времето
Подзаглавие
Последната теория на Стивън Хокинг
Тип
научнопопулярен текст
Националност
белгийска
Език
български
Поредност на изданието
първо
Категория
Научнопопулярна литература
Преводач
Елена Филипова
Език, от който е преведено
английски
Година на превод
2024 (не е указана)
Редактор
Русанка Одринска
Отговорен редактор
Димитър Николов
Художник
Фиделия Косева
Коректор
Русанка Одринска
Предпечатна подготовка
Петър Дамянов
Издател
Сиела Норма АД
Град на издателя
София
Година на издаване
2024
Адрес на издателя
бул. „Иван Вазов“ № 9, 1510
Печат
Фолиарт
Носител
хартия
Излязла от печат
09.05.2024 г.
Печатни коли
23,5
Формат
70/100/16
Брой страници
384
Подвързия
мека
Цена
27 лв. / 13,80 €
ISBN
978-954-28-4714-4
УДК
53(410)(092), 929 Хокинг, Стивън, 530.12, 52-52
Анотация

Какво е имало преди Големия взрив? Как се е случило така, че нашата Вселена е годна за живот? Има ли други вселени и скрити измерения на пространството. Могат ли физичните закони да еволюират?
В своята нова книга „За произхода на времето“ теоретичният физик Томас Хертог разисква тези и много други интригуващи въпроси за нашия свят, за които учените продължават да спорят. Хертог е най-близкият сътрудник, с когото Стивън Хокинг работи през последните 20 години от живота си, и заедно с него той започва да изгражда една съвсем различна гледна точка за историята на Вселената, произхода на времето и законите на физиката.

Според „Последната теория на Стивън Хокинг“ учените, включително и самият той, дълго време са гледали по погрешен начин на Вселената. Те са се опитвали да я изследват сякаш са външни наблюдатели — от гледната точка едва ли не на богове извън времето и пространството. „Време е да престанем да се правим на Бог“, казал Хокинг. Защото как можем да наблюдаваме нещо отстрани, ако сме част от нещо?

В своята книга Хертог описва вълнуващия момент на прозрение, когато Хокинг открил грешката си, и тежките години на проучвания, на революционна промяна на перспективата, в която двамата учени заедно проследявали историята на Вселената от съвсем различна гледна точка.

„За произхода на времето“ запознава читателите на достъпен език и с всички ключови моменти от историята на съвременната физика и космология — с еволюцията на науката от Нютон до днешни дни и с невероятните научни постижения и смелите теории — от квантовата механика и теорията за Големия взрив до струнната теория, мултивселената и идеята за Вселената като холограма.

„Също като Айнщайн, Стивън Хокинг мислеше, че дългосрочното бъдеще на човечеството в крайна сметка ще зависи от това колко добре сме разбрали най-дълбоките си корени. Това го движеше в неговото изучаване на Големия взрив. Окончателната му теория за Вселената е нещо повече от само научна космология. Това е една космология в хуманистичния смисъл, в която Вселената е разглеждана като наш дом — макар и голям, — а нейната физика има корените си в нашите отношения с нея.“
Томас Хертог

Бележки за изданието, от което е направен преводът

Thomas Hertog
On the Origin of Time: Stephen Hawking's Final Theory (2023)

Въведено от
Silverkata
Създадено на
Обновено на
Връзки в Мрежата
Издателства Библиографии Книжарници

Корици 2