За произхода на времето
- Заглавие
- За произхода на времето
- Подзаглавие
- Последната теория на Стивън Хокинг
- Тип
- научнопопулярен текст
- Националност
- белгийска
- Език
- български
- Поредност на изданието
- първо
- Категория
- Научнопопулярна литература
- Преводач
- Елена Филипова
- Език, от който е преведено
- английски
- Година на превод
- 2024 (не е указана)
- Редактор
- Русанка Одринска
- Отговорен редактор
- Димитър Николов
- Художник
- Фиделия Косева
- Коректор
- Русанка Одринска
- Предпечатна подготовка
- Петър Дамянов
- Издател
- Сиела Норма АД
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 2024
- Адрес на издателя
- бул. „Иван Вазов“ № 9, 1510
- Печат
- Фолиарт
- Носител
- хартия
- Излязла от печат
- 09.05.2024 г.
- Печатни коли
- 23,5
- Формат
- 70/100/16
- Брой страници
- 384
- Подвързия
- мека
- Цена
- 27 лв. / 13,80 €
- ISBN
- 978-954-28-4714-4
- УДК
- 53(410)(092), 929 Хокинг, Стивън, 530.12, 52-52
- Анотация
-
Какво е имало преди Големия взрив? Как се е случило така, че нашата Вселена е годна за живот? Има ли други вселени и скрити измерения на пространството. Могат ли физичните закони да еволюират?
В своята нова книга „За произхода на времето“ теоретичният физик Томас Хертог разисква тези и много други интригуващи въпроси за нашия свят, за които учените продължават да спорят. Хертог е най-близкият сътрудник, с когото Стивън Хокинг работи през последните 20 години от живота си, и заедно с него той започва да изгражда една съвсем различна гледна точка за историята на Вселената, произхода на времето и законите на физиката.
Според „Последната теория на Стивън Хокинг“ учените, включително и самият той, дълго време са гледали по погрешен начин на Вселената. Те са се опитвали да я изследват сякаш са външни наблюдатели — от гледната точка едва ли не на богове извън времето и пространството. „Време е да престанем да се правим на Бог“, казал Хокинг. Защото как можем да наблюдаваме нещо отстрани, ако сме част от нещо?
В своята книга Хертог описва вълнуващия момент на прозрение, когато Хокинг открил грешката си, и тежките години на проучвания, на революционна промяна на перспективата, в която двамата учени заедно проследявали историята на Вселената от съвсем различна гледна точка.
„За произхода на времето“ запознава читателите на достъпен език и с всички ключови моменти от историята на съвременната физика и космология — с еволюцията на науката от Нютон до днешни дни и с невероятните научни постижения и смелите теории — от квантовата механика и теорията за Големия взрив до струнната теория, мултивселената и идеята за Вселената като холограма.
„Също като Айнщайн, Стивън Хокинг мислеше, че дългосрочното бъдеще на човечеството в крайна сметка ще зависи от това колко добре сме разбрали най-дълбоките си корени. Това го движеше в неговото изучаване на Големия взрив. Окончателната му теория за Вселената е нещо повече от само научна космология. Това е една космология в хуманистичния смисъл, в която Вселената е разглеждана като наш дом — макар и голям, — а нейната физика има корените си в нашите отношения с нея.“
Томас Хертог - Бележки за изданието, от което е направен преводът
-
Thomas Hertog
On the Origin of Time: Stephen Hawking's Final Theory (2023) - Въведено от
- Silverkata
- Създадено на
- Обновено на
- Връзки в Мрежата
- Издателства Библиографии Книжарници