Изложение на Евангелието съ забележки
- Заглавие
- Изложение на Евангелието съ забележки
- Алтернативно заглавие
- Евангелието със забележки
- Подзаглавие
- взети изъ книгата: „Съединение и преводъ на 4-тѣ Евангелия“
- Други автори
- В. и А. Черткови (предговор)
- Националност
- руска (не е указано)
- Език
- български
- Категория
- Философия
- Жанр
- Религиозен трактат, Философски трактат
- Теми
- Руска класика, Европейска литература, Религиозна тематика
- Преводач
- Д. В. Юруковъ
- Издател
- Възраждане
- Град на издателя
- София
- Адрес на издателя
- бул. „Дондуковъ“ №61
- Други полета
-
Издание на Кооперативно д-во „Посрѣдникъ“.
№196 - Носител
- хартия
- Брой страници
- 338
- Подвързия
- мека
- Цена
- 60 лв.
- Информация за автора
-
Лев Толстой е известен и като сложна и парадоксална личност заради неговите религиозно-моралистични и аскетични възгледи, които възприема през 1880-те години и които го превръщат във влиятелен морален философ и социален реформатор. В последните години от живота си Толстой, изхождайки от буквалното тълкуване на религиозното учение на Исус Христос, най-вече на Проповедта на планината, става ревностен християнски анархист и анархопацифист. Неговите идеи за ненасилствена съпротива, изразени в книги като „Царството Божие е вътре във вас“, оказват силно влияние върху по-късни водачи на движението за ненасилие, като Махатма Ганди и Мартин Лутър Кинг.
Автор е главно на романи и разкази, в по-късната част от живота си и на пиеси, есета и религиозни трактати. Създател на учението толстоизъм, отлъчен от Светия синод на Руската православна църква през 1901 г. Обявен за светец на религиозното учение каодаизъм (каодай) в Индокитай.
Най-известните му 3 произведения са романите „Война и мир“, „Ана Каренина“ и „Възкресение“, нареждани сред най-значимите романи в историята и за връх на реалистичната литература. Самият Толстой е определян като най-великия романист в световната история.
Известно време Толстой работи и като учител в родния си край. Издава списание „Ясная Поляна“, в което създава педагогическата теория на „свободното възпитание“. Съставя учебници „Азбука“ и „Нова азбука“.
Толстой е сред най-впечатляващите полиглоти — владее руски, английски, френски, немски, италиански, полски, чешки, сръбски, гръцки, холандски, турски и български.
Писателят става последователен вегетарианец на 50 години. Преминаването към тази система на хранене е свързана с духовните и философските му търсения. Дори предрича, че един ден по-голямата част от човечеството ще спре да яде месо, а на месоядните ще се гледа като на канибали. - Бележки
-
Стр. 2 е празна.
- Въведено от
- billybiliana
- Създадено на
- Обновено на
- Източници
- libruse.bg (информация за автора)
- Чужди рафтове
-
- Притежавани / billybiliana