Избрани стихотворения и поеми
- Заглавие
- Избрани стихотворения и поеми
- Издателска поредица
- Върхове на съветската поезия
- Други автори
- Симеон Русакиев (бележки), Елена Фурнаджиева (послеслов)
- Тип
- лирика
- Националност
- руска
- Език
- български
- Поредност на изданието
- първо
- Категория
- Класическа поезия
- Жанр
- Поезия, Поема, Любовна лирика, Пейзажна лирика, Изповедна лирика
- Теми
- Руска класика
- Преводач
- Иван Николов, Анастас Стоянов, Дамян Дамянов, Никола Фурнаджиев, Кирил Кадийски, Андрей Германов, Младен Исаев, Христо Радевски, Блага Димитрова, Димитър Златев, Елисавета Багряна, Тодор Харманджиев, Василка Хинкова, Йордан Милев, Людмила Исаева, Недялко Йорданов, Любен Любенов, Николай Антонов
- Език, от който е преведено
- руски
- Съставител
- Слав Хр. Караславов
- Редактор
- Слав Хр. Караславов
- Редактор на издателството
- Василка Хинкова
- Художник
- Любен Диманов
- Художествен редактор
- Васил Йончев
- Технически редактор
- Радка Пеловска
- Коректор
- Наталия Кацарова
- Библиотечно оформление
- Данаил Донков
- Издател
- Народна култура
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 1972
- Адрес на издателя
- ул. „Граф Игнатиев“ 2-а
- Печат
- ДПК „Димитър Благоев“ — София
- Носител
- хартия
- Литературна група
- IV
- Дадена за набор/печат
- 21.VIII.1972 г.
- Подписана за печат
- 28.IX.1972 г.
- Излязла от печат
- октомври 1972 г.
- Печатни коли
- 20
- Издателски коли
- 13,20
- Формат
- 59×84/16
- Код / Тематичен номер
- 2406
- Номер
- С-1
- Брой страници
- 322
- Подвързия
- твърда с обложка
- Цена
- 2 лв.
- С илюстрации
- да
- УДК
- С-1
- Информация за автора
-
Сергей Есенин е роден на 3 октомври (21 септември стар стил), през 1895 г. в Константиново, Рязанска област. Днес това селце е с названието Есенино. Наричат Еденин и „селския поет на Русия“, заради преизпълнените с любов към родното място описателни стихове в ранното му творчество. През 1912 г. той се премества в Москва, от първата си жена Анна Изрядовна, има син, който умира в сталински лагер през 1937 г.
През 1915 г. Есенин, вече живеещ в Санкт Петербург, се запознава с поетите Александър Блок, Сергей Городецки, Николай Клюев и Андрей Бели. През 1917 г. той се жени за Зинаида Райх, (по-късно и съпруга на Всеволод Майерхолд), от която има дъщеря и син. 5 години по-късно Есенин се жени за трети път за известната американска танцьорка Айседора Дънкан, с която пътува и пие до несвяст из Европа и САЩ. Връща се в Русия през 1923 г., влюбва се несподелено в актрисата Августа Миклашевска, но в постелята му е поетесата Надежда Волпин. Тя ражда син от Сергей Есенн, но поетът така и никога не научава за съществуването му.
През 1916 г. Сергей Есенин е мобилизиран, но с излизането на Русия от Първата световна война е освободен от служба. През 1917 г. той се жени повторно, този път за Зинаида Райх, бъдеща съпруга на Всеволод Майерхолд, от която има дъщеря и син. През 1918 г. основава собствено издателство, наречено „Трудовая артель художников слова“.
През 1922 г. Есенин се жени за трети път за известната американска танцьорка Айседора Дънкан, с която пътува из Европа и Съединените щати. През този период алкохолизмът му се засилва и на следващата година двамата се разделят. След завръщането си в Русия през 1923 г. Есенин се влюбва в актрисата Августа Миклашевска, но чувствата му остават несподелени. По това време поетесата Надежда Волпин ражда от него син, Александър Есенин-Волпин, за когото поетът не научава никога.
Последните две години от живота си Есенин прекарва в постоянно пияно състояние, но тогава пише и някои от най-известните си стихотворения. В началото на 1925 г. се жени за четвърти път за София Толстая, внучка на Лев Толстой, но скоро се налага да бъде приет в болница.
След изписването заминава за Санкт Петербург по Коледа. Отсяда в хотел „Англетер“ и там прерязва вените си, пише прощално стихотворение с кръвта си и го предава на приятел, който е бил с него в нощта преди края — Волф Ерлих. На следващия ден е намерен обесен. Според някои хипотези самоубийството му е инсценирано от тайната полиция.
Макар че е един от най-популярните поети в Русия и правителството му организира тържествено погребение, голяма част от произведенията на Есенин са забранени и са публикувани в Съветския съюз едва през 1966 г. - Рекламни коментари
-
Сергей Есенин е не толкова човек, колкото орган, сътворен от природата изключително за поезия, за изразяване на неизчерпаемата „печал на полята“, на любовта към всичко живо по света и на милосърдието, което човек заслужава повече от всичко.
А. М. Горки
А нали той е дяволски талантлив.
В. В. Маяковски
И както това трябва да бъде при един художник, освен своята необикновена нежност и душевна впечатлителност, той имаше и талант изключително точно и свежо, по своему да предава тези свои толкова бързо възникващи и променящи се настроения.
А. В. Луначарски - Съдържание
-
За себе си…7
Стихотворения…13
Персийски мотиви…99
Поеми…173
Приложения…281 - Бележки
-
Стр. 2 и 314 са празни.
Портретът на автора не е включен в номерацията на страниците. - Бележки за изданието, от което е направен преводът
-
Сергей Есенин
Собрание сочинений в пяти томах, т.I-IV (1961)
Москва - Въведено от
- billybiliana
- Създадено на
- Обновено на
- Източници
- spisanie8.bg (информация за автора)
- Връзки в Мрежата
- Библиографии
- Чужди рафтове
-
- Притежавани / billybiliana