Милена Георгиева
Наздраве, Маестро!

Автор
Милена Георгиева
Заглавие
Наздраве, Маестро!
Подзаглавие
Бохемските часове на Иван Пенков
Тип
изследване
Националност
българска
Език
български
Поредност на изданието
първо
Категория
Изобразително изкуство
Жанр
Изкуство, Изобразително изкуство
Теми
XX век
Преводач
Никола Георгиев (резюме)
Съставител
Милена Георгиева
Редактор
Светлана Тодорова, Надежда Петкова
Художник
Иво Хаджимишев, Анатоли Михайлов
Компютърна обработка
Кирил Прашков
Предпечатна подготовка
Татяна Маринова, Обелиск Дизайн
Издател
Институт за изследване на изкуствата — БАН
Град на издателя
София
Година на издаване
2013
Печат
Образование и наука ЕАД
Други полета
Настоящото произведение е издадено с финансовата подкрепа на Фонд „Научни изследвания“ при Министерство на образованието, младежта и науката.
С 315 цветни и черно-бели илюстрации.
Носител
хартия
Печатни коли
21,5
Формат
16/22,5
Брой страници
344
Подвързия
мека със сгъвка
С илюстрации
да
ISBN
978-954-92540-1-3
УДК
73/76.071.1(497.2)(092)
Анотация

Новата книга на проф. д-р Милена Георгиева е фокусирана върху твърде специфичен обект на изследване, който по същество представлява синтетичен „словесно-изобразителен“ продукт — т.нар. от нея „бохеллски“ албуми на Иван Пенков, един от най-изтъкнатите български художници от първата половина на XX век. Тяхна „рамка“ е неговото оригинално слово и все още непознатите му за широката публика творби от всички видове и жанрове, в които е работил. Текстът осъществява успешен опит за вплитане на социологически и културни измерения, което без съмнение повишава стойността и на изкуствоведските анализи и изводи, правейки го отворен към интердисциплинарни насоки.
Явления и факти от подобен, да не кажем „маргинален“ но във всеки случай своеобразен „игрови“ пласт в историята на българското изобразително изкуство досега не са били обект на внимание. А неформалните обединения, функциониращи на равнища, различни от официалните в сферата на художествената култура, понякога дават повече материал за разбирането и реконструирането на онова, което често неопределено наричаме „дух на епохата“. Авторката познава отлично периода, за който пише много увлекателно. Нейно своеобразно кредо е, че стилистичният анализ трябва да бъде допълнен от изследване на културната роля на дадени ключови фигури в определен художествен и духовен контекст, да се впише проблематиката на албумите в по-обширни тематични кръгове като: успешното проникване на авангарда именно в „ниските“ зони на българската художествена култура, ролята и значението на кафенето в новата градска среда, традицията на бохемските артистични общности у нас, анализа на социални жестове и поведенчески модели, чието успоредяване условно и схематично може да бъде назовано „изкуство“ и „живот“. Изложени в ясна и достъпна форма тези страници се четат с повишен интерес. За читателя е важна и „двойната оптика“ на албумите — от една страна, той ги възприема като своеобразно средоточие на определена културна епоха, а от друга, „вижда“ самата епоха през конкретиката на албумите.
Да ни въведе в смеховата култура на българския интелектуалец е едно истерично, жестоко, но точно затова и очовечаващо време — това е задачата на Милена Георгиева.
Проф. д. изк. Чавдар Попов

Информация за автора

Проф. д-р Милена Георгиева е завършила изкуствознание в Националната художествена академия (1982). Работи в Института за изследване на изкуствата към БАН от 1983 г. Интересите й са в областта на новото българско изкуство през първата половина на XX в., изкуството на южните славяни, сравнителното изкуствознание, историческата антропология. По неин проект австрийската фондация KVATVPKOHTAKT спонсорира голямата ретроспективна изложба Съюзът на южнославянските художници „Лада“. Българското изкуство на южнославянските изложби (7904–1912), Национален исторически музей, 1994–95. Автор е на многобройни научни студии и статии в сп. „Проблеми на изкуството“, „Изкуство/Art in Bulgaria“, „Etudes balkaniques“ в. „Култура“, на научни публикации в Хърватия, Германия, Австрия и др. Носител е на наградата „Изкуствовед на годината“ на сп. „Изкуство Art in Bulgaria“ за 1997 г., и на премия за високи научни постижения на Съюза на учените в България за 2009 г. Автор на албума Чудомир на 110 години. Нашенци. Пловдив, 2000, 2004, и на монографиите Съюзът на южнославянските художници „Лада“. Българските художници на южнославянските изложби. С, 1994 и Южнославянски диалози на модернизма. Българското изкуство и изкуството на Сърбия, Хърватско и Словения 1904–1912. С, 2003 (английска версия — 2008).

Съдържание

I. Недооценен, но първокласен — художникът Иван Пенков…7
II. „Аз от дете мечтаях да бъда български художник“ — Живот и творчество в дати, текстове и снимки…23
III. Между изкуството и живота — бохемските албуми на Иван Пенков (1922–1924, 1942–1956)…145
IV. Хумористични текстове на Иван Пенков…267
V. Спомени, разговори, поздравления…285
VI. Избрана библиография за Иван Пенков…338
VII. Резюме на английски език…342

Въведено от
billybiliana
Създадено на
Обновено на
Връзки в Мрежата
Библиографии Книжарници
Чужди рафтове

Корици 4