Най-важното
- Заглавие
- Най-важното
- Тип
- разкази
- Националност
- руска (не е указано)
- Език
- български
- Поредност на изданието
- първо (не е указано)
- Категория
- Детска литература
- Жанр
- Хумористична проза, Детска и юношеска литература
- Теми
- Европейска литература
- Преводач
- Кирилъ Добревъ
- Език, от който е преведено
- руски (не е указано)
- Година на превод
- 1940
- Издател
- Б. Стефановъ
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 1940 (не е указана)
- Адрес на издателя
- Суходолъ 59 — София — Надежда
- Печат
- Хаджи Димитър
- Носител
- хартия
- Брой страници
- 68
- Подвързия
- мека
- Цена
- 25 лв.
- С илюстрации
- да
- УДК
- 882-32
- Информация за автора
-
Михаил Зошченко е роден на 9 август (28 юли стар стил) 1894 година в Санкт Петербург в семейство с аристократичен произход, баща му е художникът Михаил Зошченко. Учи за кратко право в Санктпетербургския университет, но след началото на Първата световна война е мобилизиран, завършва офицерски курсове и служи на Източния фронт, като е раняван, получава различни отличия и достига звание щабс-капитан. През февруари 1917 година е уволнен от армията по здравословни причини — сърдечно заболяване, причинено от отравяне с газ на фронта.
През следващите месеци се издържа със случайни работи, а в началото на 1919 година се записва като доброволец в Червената армия, но скоро е уволнен като непригоден. През 1922 година започва да публикува в печата и скоро придобива известност като автор на сатирични разкази. През 30-те години е сред най-популярните руски автори, като се ориентира към по-дълги текстове, като завършената през войната повест „Пред изгрев слънце“, която самият той смята за най-важното си произведение.
След влизането на Съветския съюз във Втората световна война през 1941 година, Зошченко е евакуиран в Москва, а след това в Алмати. През този период пише множество пропагандни текстове, най-популярна сред които е книгата за деца „Разкази за Ленин“. Въпреки това през 1946 година изпада в немилост, критикуван от висшия комунистически функционер Андрей Жданов, и през следващите години се прехранва с обущарство и случайни преводи. След смъртта на Йосиф Сталин през 1953 година е частично реабилитиран, но след отказа му да признае нападките срещу себе си отново остава без работа.
Михаил Зошченко умира на 22 юли 1958 година в Сестрорецк. - Бележки
-
Стр. 2 и 4 са празни.
- Въведено от
- billybiliana
- Създадено на
- Обновено на
- Източници
-
cobiss.net (печат)
wikipedia.org (информация за автора) - Връзки в Мрежата
- Библиографии
- Чужди рафтове
-
- Притежавани / billybiliana