Съвременността. Светът от 20-те до 90-те
Записът е непълен.
- Заглавие
- Съвременността. Светът от 20-те до 90-те
- Националност
- Американска
- Език
- български
- Поредност на изданието
- Второ
- Категория
- История
- Преводач
- Владимир Атанасов, Димитър Матев
- Език, от който е преведено
- Английски
- Редактор
- Ангелина Пенева
- Художник
- Борил Караиванов
- Художествен редактор
- Борис Драголов
- Технически редактор
- Снежана Соколова
- Рецензент
- доц. Иван Илчев
- Издател
- Университетско издателство „Св. Климент Охридски“
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 1993
- Носител
- хартия
- Печатни коли
- 45,25
- Издателски коли
- 58,82
- Формат
- 70/100/16
- Анотация
-
Пред вас е преработеното и допълнено издание на продължаващия да бъде национален бестселър в САЩ (продадени почти 200 000 екземпляра) за събитията, идеите и личностите от седемте десетилетия след края на Първата световна война. Първото издание на книгата излиза през 1983 г. и Ню Йорк таймс нарежда сред най-добрите книги на годината. Това издание съдържа още една последна глава и текстът е преработен и актуализиран.
Съвременността — казва авторът — започва на 29 май 1919 г., когато фотография на слънчевата еклиптика потвърждават правилността на новата теория за Вселената — Теорията на относителността на Айнщайн. По-нататък Пол Джонсън описва цялото влияние на фройдизма, основаването на първата марксистка държава, хаоса в „Стара Европа“, Аркадията на двадесетте години и новите сили в Китай и Япония. Тук са Кейнс, Кулидж, Франко, катастрофата на 29-та година, Великата депресия и Ню Диъл на Рузвелт. Описани са и последвалите войни — китайско-японската, въоръжените конфликти в Абисиния и Албания, Гражданската война в Испания, която се оказва прелюдия към огромния сблъсък на Втората световна война. Невероятните репресии и насилие на тоталитарните режими придават нови измерения на социалните и политическите проблеми, а в Германия, Русия и Китай виждаме ужасяващата страна на „социалното инженерство“.
Чърчил, Рузвелт, Хитлер, Сталин, Мао, Хирохито, Мусолини и Ганди са титаните на този период. Тук са тактиката, стратегията и дипломацията на военновременния период; разработването на ядрената енергия и използването й в Хирошима и Нагасаки; краят на Втората световна война и суровата политическа реалност на последвалия неспокоен мир. Възходът на свръхсилите — Русия и Съединените щати; появата на Третия свят; планът Маршал и Студената война; описани са Тито, Неру, Дьо Гол, Айзенхауер, Сукарно, Идън, Аденауер, Насър, Бен Гурион и Кастро. В книгата се разглежда икономическото възстановяване на Европа и Япония, екзистенциализмът, Суец, Алжир, Израел, новата Африка на Кениата, Иди Амин и апартейдът, радикализирането на Латинска Америка, годините на Кенеди, Джонсън и Виетнам, Никсън и Уотъргейт, годините на Рейгън, Горбачов и перестройката, Садам Хюсеин и войната в Залива. Тук са и Векът на Космоса, развитието на научното познание, демографическият взрив, религията на нашето време, световните икономически цикли, структурализмът, генното инженерство и социалната биология.
Проницателна, стимулираща, а често и противоречива, Съвременността съчетава в себе си факта, анекдота, инцидента и портрета в един голям широкомащабен анализ на това как се е появил съвременният век и накъде отива. - Бележки за изданието, от което е направен преводът
-
Paul Johnson
Modern times: The World from the Twenties to the Nineties
1983 - Въведено от
- Еми
- Създадено на
- Обновено на