Леа Коен
Рафаел

Автор
Леа Коен
Заглавие
Рафаел
Тип
документалистика, историография
Националност
българска
Език
български
Поредност на изданието
първо
Категория
Българска историческа проза
Жанр
Криминална проза, Документална проза, Исторически роман
Редактор
Виктория Бисерова
Консултант
Нели Геновска
Коректор
Снежана Бошнакова
Оформление на корица
Биляна Славкова
Предпечатна подготовка
Лиляна Карагьозова
Издател
Ентусиаст, Enthusiast
Град на издателя
София
Година на издаване
2017
Адрес на издателя
ул. „Кракра“ 20
Печат
„Алианс принт“
Други полета
Enthusiast — запазена марка на „Алто комюникейшънс енд пълбишинг“ ООД
Носител
хартия
Печатни коли
21,5
Формат
60/90/16
Брой страници
344
Подвързия
мека
Цена
15 лв.
ISBN
978-619-164-260-1
УДК
886.7-312.4
Анотация

Рафаел, цар и парфюмерист — един драматичен сблъсък по действителен случай

Рафаел Арие (действителна личност от първата половина на XX век) не се интересува от политика, негова грижа е женската красота. По прищявка на съдбата е осъден след шумен процес.
В ранните часове на 16 април 1943 г. в килия на Софийския затвор той очаква отговор от Двореца на молбата си за помилване. В продължение на 6 часа, между полунощ и 6 часа сутринта, Рафаел се опитва да сглоби всички части от един огромен пъзел, който е довел до неговия процес. Прозрението идва заедно с вестта от Двореца в 6 часа сутринта…
Повече от 70 години по-късно, в далечния Далас, Диди Арие-Бейкър, последната останала от клана Арие свидетелка на събитията от 1943-та, празнува своя 94-ти рожден ден. На този ден тя има странно посещение. Мистър Дейвид Гутман от застрахователната компания „Good Life“, задава въпроси, които отвеждат Диди Арие-Бейкър в далечното минало и в историята на нейното семейство. Този разказ, който започва като тест за паметта на възрастната жена, се превръща в изповед за Рафаел.
Действието на романа се развива на фона на три травматични епизода от новата българска история: атентатът в катедралата „Света Неделя“ от 1925 г., бандитизмът и отвличанията от началото на 30-те години и процесите срещу „еврейските спекуланти“ от 1942–1943-та, които правителството провежда по поръка на Берлин.
В романа е вплетена и действителна криминална интрига, която писателката Леа Коен е издирила в архивите.
По спомените на Диди Бейкър е възстановена семейната среда на фамилия Арие — най-видните представители на българската парфюмерийна промишленост до 1943 г.

Информация за автора

Писател, музиколог, културен деец, дипломат и политик, Леа Коен е една от най-популярните български писателки. Влиятелният испански всекидневник „El Pais“ я определя като „най-значителната българска авторка“, а германският в. „DieWelt“ я сравнява с нобелистката Херта Мюлер.

„Събирачът на дневници“ е нейният десети роман и третата нейна книга, която „Ентусиаст“ публикува. Нейни творби са превеждани на немски, испански, английски, турски, македонски, сръбски, албански и други езици. Романът ѝ „Преследвачът на звуци“ е в основата на игрален филм.

Леа Коен е обществена личност от международен мащаб. Тя е член на Швейцарския съюз на писателите и на Швейцарския ПЕН клуб. В качеството ѝ на писател и дипломат изнася лекции и конференции в редица страни: Франция, Италия, Германия, Австрия, Швейцария, Белгия, Македония, Босна, Турция.
Писателката живее в Швейцария и в България.

Бележки

Снимката на корицата е от личния архив на Едит Арие-Бейкър и представлява семейство Арие в началото на 30-те години на XX век.

Въведено от
vesi_libra
Създадено на
Обновено на
Връзки в Мрежата
Издателства Библиографии Книжарници

Корици 3