Мистър Бледсуърти на остров Ремпол
- Заглавие
- Мистър Бледсуърти на остров Ремпол
- Издателска поредица
- Библиотека „Избрани романи“
- Подпоредица
- 1963 №8
- Други автори
- Невяна Розева (послеслов)
- Тип
- роман
- Националност
- английска (не е указано)
- Език
- български
- Категория
- Класически романи и повести
- Жанр
- Класическа проза (ХX век), Антиутопия
- Теми
- Европейска литература, XX век
- Преводач
- Невяна Розева
- Език, от който е преведено
- английски (не е указано)
- Редактор
- Цветана Калудиева
- Художник
- Александър Поплилов
- Художествен редактор
- Васил Йончев
- Технически редактор
- Александър Димитров
- Коректор
- Милка Чакърова, Евгения Кръстанова
- Издател
- Народна култура
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 1963
- Адрес на издателя
- ул. „Гр. Игнатиев“ 2-а
- Печат
- Държ. полиграфически комбинат „Димитър Благоев“
- Други полета
-
Книжно тяло: 0,75 лв.
Подвързия: 0,23лв.
Обложка: 0.06 лв.
Посвещение: Посвещава се на безсмъртната памет на КЕНДИДА - Носител
- хартия
- Литературна група
- IV
- Дадена за набор/печат
- 23.V.1963
- Печатни коли
- 15 1/2
- Издателски коли
- 11,78
- Формат
- 84×108/32
- Поръчка
- 1270
- Издателски №
- 41 (1219)
- Брой страници
- 248
- Тираж
- 25 050
- Подвързия
- твърда с обложка
- Цена
- 1,04 лв.
- УДК
- 820-31
- Анотация
-
Героят на романа, Арнолд Бледсуърти, претърпява корабокрушение при морско пътешествие. Една американска научна експедиция го спасява и отвежда в Америка. Там поради сътресението от преживените вълнения, той изпада в умствено разстройство, при което му се струва, че е попаднал на остров на човекоядци и непрестанно мечтае да се завърне по-скоро в своя предишен свят — света на цивилизованото общество, далеко от тясната островна клисура, дето не прониква слънчев лъч, а отживели обичаи и суеверия не позволяват на жителите дори да си представят, че е възможен по-друг, по-добър живот.
Но когато идва отново на себе си и разбира, че е в своя цивилизован свят, мистър Бледсуърти вижда с ужас, че този негов свят с нищо не е по-добър от острова на човекоядците.
Взаимните измами и надхитрявания между хората, суровостта на един строй, който изпраща на смърт недоволника, дръзнал да изкаже и най-леката критика, ужасите на Първата световна война — всичко това е жестоко опровержение на лековерния оптимизъм, в който буржоазното общество възпитава своята младеж, и едно твърде гнетящо и тъжно пробуждане за нея още при първите й стъпки в живота. - Информация за автора
-
Хърбърт Джордж Уелс е роден на 21 септември 1866 година в английското провинциално градче Бромли. Баща му, отначало градинар в имението на местния земевладелец, става по-късно собственик на магазинче за порцеланови изделия. Но това издигане до равнището на дребен буржоа се оказва краткотрайно и без някакви материални успехи. Бащата си счупва крака, майката постъпва отново на работа при бившите господари, а децата са принудени твърде отрано сами да си изкарват хляба.
Още четиринадесетгодишен, Хърбърт постъпва чистач в манифактурен магазин, с изгледи един ден да се издигне до положението на продавач. Очевидно не възхитен от подобно бъдеще, Уелс успява да се добере до мястото на лаборант в аптека. След това става заместник-учител в основно училище и най-после постъпва в Нормалното училище, което се числи към Лондонския университет и подготвя учители по естествените науки. Тук Уелс привлича вниманието на прочутия биолог Хъксли. На двадесет и две годишна възраст завършва училището с диплом по биология.
Още в първите години на своята научна кариера Уелс е натоварен да напише учебник по биология и го написва с такова умение, че това рьководство е и до днес ценно помагало за английските студенти. Този успех вероятно насърчава Уелс да се отдаде на литературата. На двадесет и девет години той печата първия си сборник разкази, а само след няколко месеца и своя пръв фантастичен роман. Не минават три-четири години и името на Уелс е вече име на утвърден писател.
Творческото наследство на Уелс, живял осемдесет години, е необикновено богато. Той е оставил около четиридесет романа, много публицистични трудове, два киносценария и стотина разкази и очерци. Тези произведения са твърде различни по замисъл, разработка и достойнства. Сложен, криволичещ и противоречив като мисълта на писателя е и неговият творчески път. За Уелс целта на литературата е да спомага за преустройството на живота, като подтиква читателя да осъзнае собствените си задължения, да се изтръгне от затъпяващото самодоволство и да заработи за създаването на нов, по-добър живот. „Никога не се задоволявах само да изобразя живота — казва сам Уелс в своята автобиография. — Пишех за изменяне на живота и за хората, които мислят как да го променят.“ - Съдържание
-
Мистър Бледсуърти на остров Ремпол / стр.5
За автора и за книгата — Невяна Розева (послеслов) / стр.246 - Бележки за изданието, от което е направен преводът
-
Mr. Blettsworthy on Rampole Island
вy
H. C. WELLS
Leipzig
Bernhard Tauchnitz
1929 - Въведено от
- Karel
- Създадено на
- Обновено на
- Източници
-
Националност: английска —
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1%8A%D1%80%D0%B1%D1%8A%D1%80%D1%82_%D0%A3%D0%B5%D0%BB%D1%81 - Връзки в Мрежата
- Библиографии
- Промени
- Чужди рафтове
-
- Притежавани / essen