Апология на математика
- Заглавие
- Апология на математика
- Тип
- есе
- Националност
- английска (не е указано)
- Език
- български
- Категория
- Есета
- Жанр
- Документална проза, Есеистика
- Теми
- Европейска литература, XX век
- Преводач
- Иван Чобанов
- Език, от който е преведено
- английски
- Редактор
- Иван Xристов Димовски
- Художник
- В. Павлов
- Художествен редактор
- Д. Бакалов
- Технически редактор
- Р. Кръстанова
- Коректор
- С. Цекова
- Издател
- ДИ „Наука и изкуство“
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 1971
- Печат
- ДПК „В. Александров“ — Враца
- Други полета
- Посвещение: На Джон Ломъс, който ме подтикна да я напиша
- Носител
- хартия
- Дадена за набор/печат
- 10.IV.1970
- Подписана за печат
- 17.XII.1970
- Печатни коли
- 9,50
- Издателски коли
- 5,70
- Формат
- 32/71/100
- Код / Тематичен номер
- 514
- Номер
- 51
- Поръчка
- 1658
- Издателски №
- 18585./III-4
- Брой страници
- 152
- Цена
- 0,31 лв.
- УДК
- 51
- Анотация
-
„Апология на математика“, написана от Харди през последните му години, е не само една защита на математика-творец, но и една лична изповед, чиято откровеност привлича и затрогва. Читателят не бива да я приема безрезервно. Той не бива да забравя, че това е една жалба на творец, загубил вече творческите си сили, но не забравил най-красивите съзидателни дни на своя живот. Видният и добре познат у нас английски писател Греъм Грийн пише, че не познава друго съчинение, което така добре без сянка на суетност да характеризира вълнението на един артист-творец.
Книгата е предназначена за широк кръг читатели.
Книгата е лична равносметка на един крупен математик за това, какво е означавала математиката за него. Харди анализира по един задълбочен и оригинален начин привлекателната сила на математиката, като слага ударението не върху нейната приложимост, а върху дълбочината и красотата и като творческо изкуство.
Харди си задава въпроса: заслужава ли си човек да отдаде целия си живот на математическото изследване? Несъмнено отговорът му е личен, но в това се крие своеобразието и ценността на книгата. Той съдържа изповедта на един непокаял се, но човечен математик: неговата искреност разбулва скрити страни на математическото творчество и е принос към психологията на научното търсене.
"Математиката, пише професор Харди, е игра за млади хора: творческо, а не описателно изкуство. Минал 60-те години, той пише тази апология на един живот, прекаран сред неща, които непосветеният читател погрешно счита за най-студените интелектуални висоти. Колко е неправ — това той ще научи от живото, вълнуващо есе на професор Харди. В него няма нищо, което един неспециалист да не може да разбере, с изключение може би на една теорема, и аз не познавам друго съчинение — освен уводните есета на Хенри Джеймз — което така ясно да разкрива въодушевлението на един артист-творец.
Греъм Грийн - Информация за автора
-
Авторът на тази книга Годфри Харолд Харди (1877 — 1947) е един от най-крупните математици на нашия век и на Англия през цялата й история. Епохални са приносите му в теорията на числата, направени съвместно с Литлууд и Рамануджан — две други забележителни фигури в историята на математиката на нашия век. Трудовете на Харди оказаха дълбоко и трайно влияние върху целия класически анализ, като го обогатиха с нови методи и теории от основно значение.
- Бележки
-
Пълното име на автора е Годфри Харолд Харди (Godfrey Harold Hardy).
Информацията за автора и анотацията са копирани от съответните части от текста на стр. 6, както и от задната корица. - Бележки за изданието, от което е направен преводът
-
A MATHEMATICIAN'S APOLOGY
BY G. H. HARDY
WITH A FOREWORD BY C. P. SNOW
CAMBRIDGE AT THE UNIVERSITY PRESS
1967 - Въведено от
- Karel
- Създадено на
- Обновено на
- Източници
-
Националност: английска —
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D0%B4%D1%84%D1%80%D0%B8_%D0%A5%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B4_%D0%A5%D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%B8 - Връзки в Мрежата
- Библиографии