Обетована земя
- Заглавие
- Обетована земя
- Други автори
- Томас Шнайдер (послеслов)
- Тип
- роман
- Националност
- немска
- Език
- български
- Поредност на изданието
- първо
- Категория
- Съвременни романи и повести
- Жанр
- Съвременен роман (XX век)
- Теми
- Европейска литература, Америка, XX век
- Преводач
- Диана Диманова, Елена Павлова, Анна Тодорова
- Език, от който е преведено
- немски
- Година на превод
- 1998
- Редактор
- Диана Нехризова
- Художник
- Валери Петров
- Оформление на корица
- Валери Петров
- Предпечатна подготовка
- Делакорт
- Издател
- Издателство „Делакорт“
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 1998
- Печат
- Печат ПОЛИГРАФЮГ ООД — Хасково
- Други полета
- Пълни авторски права: Диана Диманова, Елена Павлова, Анна Тодорова, превод, 1998 / Валери Петров, корица, 1998
- Носител
- хартия
- Печатни коли
- 26
- Формат
- 32/84/108
- Брой страници
- 416
- Подвързия
- мека
- Цена
- 5000 лв.
- ISBN
- 954-8415-42-9
- УДК
- 830-31
- Анотация
-
Мотивът на гибелта, на напразните надежди на емигранта за връщане, състоянието между две култури и поведението на нежелание да се приеме реалността, че емиграцията е свързана с окончателно прекъсване нишките към родината — това са основните идеи в „Обетована земя“, от нея няма връщане назад, а надеждата се превръща в клопка, от която спасение има само в смъртта.
Честата поява на Равик от „Триумфалната арка“, както и преминаващата почти през цялото му творчество фигура на „Гам“ (свързана с Марлене Дитрих), предават ревизираната политическа позиция на автора през петдесетте и шейсетте години: войните можели и да продължат, защото споменът за тях е свързан само с авантюристичното. („Окото е изкусен измамник“).
Контрастът на емигрантската съдба с изкуството, както и търговията с произведения на изкуството на профана Реджиналд Блек, предлага същевременно възможност за вглъбяване и е още един ярък пример за новите формулировки на старата авторова позиция.
За Лудвиг Зомер Брюкселският музей, опипването на китайския бронз в тъмнината на скривалището му, изпълнява ролята на убеждение в собственото съществуване. Във фигурите като Дюран Втори авторът демонстрира съзерцателната функция на изкуството пред лицето на историческото убийство и индивидуалната преходност: изкуството като безсмислен стожер на красотата в средата на отчаяния свят, чиито цивилизаторски стойности са разрушени сред ужасите на Втората световна война, станали са противоречиви и гротескни и не могат да се възстановят. - Информация за автора
-
Ерих Мария Ремарк (на немски: Erich Maria Remarque,
22 юни 1898 — 25 септември 1970) е германски писател, един от най-известните автори на антивоенни романи.
През 1933 г. националсоциалистите публично изгарят „На Западния фронт нищо ново“ и „Обратният път“, като публикуват пропаганда, в която се твърди, че писателят помага на френски евреи и че истинското му име е Крамер (Ремарк — на обратно). Отнемат на писателя немското гражданство и той отива в Париж, а през 1939 г. емигрира в САЩ. Там се сближава с Лион Фойхтвангер, Бертолт Брехт и актрисата Марлене Дитрих.
В емиграция Ерих Мария Ремарк създава още десет романа, сред които особена популярност добиват „Трима другари“ (1937), „Триумфалната арка“ (1946 в Германия), „Време да се живее и време да се мре“ (1954), „Черният обелиск“ (1956), „Нощ в Лисабон“ (1962) и посмъртно публикувания „Сенки в рая“ (1971). Всички тези творби увеличават славата му и го утвърждават като „майстор на лирическия натурализъм“. Книгите му са преведени на 58 езика.
През 1945 г. Ремарк завършва романа си „Триумфалната арка“, а още през февруари 1948 г. на екраните излиза едноименният филм. Същата година се връща в Европа. През 1958 г. се установява в Швейцария, където живее до смъртта си през 1970 г. - Съдържание
-
Обетована земя / 5
Бележки на немския издател — Томас Шнайдер (послеслов) / 413 - Бележки
-
Информацията за анотацията е копирана от съответните части от „Бележки на немския издател“ от Томас Шнайдер (послеслов) на стр. 413–415.
- Бележки за изданието, от което е направен преводът
-
Erich Maria Remarque
DAS GELOBTE LAND
Verlag Kiepenheuer & Witsch - Въведено от
- Karel
- Създадено на
- Обновено на
- Източници
-
Виж "Връзки в Мрежата":
1. COBISS: УДК
2. Уикипедия: Информация за автора - Връзки в Мрежата
- Библиографии Енциклопедии
- Промени