Всекиму своето
- Заглавие
- Всекиму своето
- Тип
- роман
- Език
- български
- Категория
- Криминална проза
- Жанр
- Съвременна проза (XX век), Криминална литература
- Теми
- Европейска литература, XX век, Мафия и организирана престъпност
- Преводач
- Петър Драгоев
- Език, от който е преведено
- италиански
- Редактор
- Г. Чакъров
- Художник
- Ст. Ковачев
- Технически редактор
- Н. Панайотов
- Коректор
- К. Цонкова
- Издател
- Издателство на Националния съвет на Отечествения фронт
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 1968
- Печат
- Печатница на Националния съвет на Отечествения фронт
- Други полета
- Подвързана: ДПК „Д. Благоев“
- Носител
- хартия
- Дадена за набор/печат
- 29.VI.1968
- Подписана за печат
- 26.VII.1968
- Печатни коли
- 7,25
- Издателски коли
- 5,50
- Формат
- 1/32 от 84/108
- Номер
- Ч 850-3
- Поръчка
- 793
- Брой страници
- 116
- Подвързия
- мека
- Цена
- 0,52 лв.
- УДК
- 850-31
- Анотация
-
„Всекиму своето“ е най-новата книга на сицилианския писател. Както в повечето свои творби, така и тук Шаша разобличава злодеянията на сицилийската мафия. По форма тя наподобява криминален роман, в който се разкрива историята на едно двойно убийство.
Динамичният сюжет, изпъстрен с драматични сцени, дава възможност на писателя да покаже в разрез провинциалното сицилийско общество и да даде вярна представа за местните сурови нрави и обичаи.
Книгата на Шаша е тежко обвинение срещу господствуващата класа на сицилианската буржоазия и призив за борба на всички слаби, унизени и изпаднали в униние хора.
Макар в една своя автобиографична бележка авторът да пише за себе си: "Аз не се смятам за разказвач, а само за памфлетист, и това за мене е вече много.. ", в книгата си „Всекиму своето“ той се проявява не само като талантлив памфлетист, но и като увлекателен разказвач.
В рецензията си във в. „Умита“ за книгата на Шаша известният критик Карло Салинари подчертава, че в своето творчество писателят „развива най-добрите традиции на Джовани Верги и Луиджи Пирандело“. - Информация за автора
-
Леонардо Шаша е роден в Ракалмуто — Сицилия, на 8 януари 1921 г. До 1957 година той е учител в родното си място и печата първата си литературна творба — „Училищни летописи“, плод на неговия учителски опит, последвана от томче приказки, сбирка стихове и едно есе върху Пирандело.
През 1956 г. излиза от печат първата му значителна книга — „Енориите на Регалпетра“, а след нея „Чичовци от Сицилия“ (1958), есето „Пирандело и Сицилия“, романът „Денят на кукумявката“ (1961), преведен и у нас, „Египетски съвет“ (1963), „Смъртта на инквизитора“ (1964) и „Депутатът“ (1965), които утвърждават писателския му талант не само в Италия, но и далеч зад граница. - Бележки
-
Информацията за автора и анотацията са копирани от съответните части от текста върху вътрешния подгъв на предната и задната корица.
Няма посочен автор на този текст.
Страница 6 е празна. - Бележки за изданието, от което е направен преводът
-
Leonardo Sciascia
CIASCUNO IL SUO
Giulio Einaudi editore
Torino, 1967 - Въведено от
- Karel
- Създадено на
- Обновено на
- Връзки в Мрежата
- Библиографии