Аристоник
- Заглавие
- Аристоник
- Подзаглавие
- Историческа повест
- Тип
- повест
- Език
- български
- Категория
- Исторически романи и повести
- Жанр
- Историческа проза
- Теми
- Четиво за тийнейджъри (юноши)
- Преводач
- Хенри Левенсон
- Език, от който е преведено
- руски
- Редактор
- Люба Мутафова
- Художествен редактор
- Стоян Атанасов
- Технически редактор
- Никола Котов
- Коректор
- Ана Ацева
- Оформление на корица
- Стоян Атанасов
- Издател
- Издателство на ЦК на ДСНМ „Народна младеж“
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 1966
- Печат
- Държавен полиграфически комбинат „Димитър Благоев“
- Други полета
-
Рисунка: Ю. Трузе
Корица: Стоян Атанасов
Предназначено: За средните и горните класове
Авторски коли: 19
Цена 1955 год.: 4,85 + 1,50=6,35 лв. - Носител
- хартия
- Дадена за набор/печат
- 30.I.1956
- Печатни коли
- 13
- Формат
- 1/16 от 59/84
- Поръчка
- З8
- Брой страници
- 208
- Тираж
- 8000
- Подвързия
- твърда
- Цена
- 6,35 лв.
- УДК
- 882-93-32
- Анотация
-
Аристоник, героят от повестта на Езьорски, е историческо лице. Той живял в Пергам (Мала Азия), бил син на пергамския цар Евмен II и на една робиня. В 132 г. пр. н. е., застанал начело на въстанието на робите, Аристоник обявил всички роби за свободни и нарекъл привържениците си хелиополити, т. е. граждани на слънчевата държава. Името „хелиополити“ било взето от един популярен по онова време роман, от който Аристоник се повлиял и при формиране на политическите си възгледи.
Войските на Аристоник се състояли главно от роби и освободени роби. В продължение на две години (132—130 г. пр. н. е.) римляните не успявали да се справят с въстанието, макар че били подпомагани от малоазиатските гръцки градове и от някои царе, които се опасявали да не би въстанието да се прехвърли и на тяхна територия;
Аристоник се защищавал отчаяно и в 130 г. пр. н. е. разбил консула Публий Лициний Крас, който обсаждал град Левки и който загинал в това сражение. Но силите на Аристоник били изчерпани и приемникът на Крас разбил въстаниците при Стратоникея (129 г.). Аристоник бил пленен и пратен в Рим, където бил удушен в затвора.
Историческата повест „Аристоник“ е предназначена за учениците от V и VI кл. на общообразователните училища, които изучават тази материя. - Информация за автора
-
Милий Езьорски е роден през 1891 година в украинския град Изяслав в семейството на служащ. През време на учението си обръща голямо внимание на класическите и новите езици. Участвува в гражданската война, а след свършването й работи като счетоводител в съветски учреждения.
Започва да пише рано, още от ученическа скамейка, отначало — стихове, после — проза. Но със системна литературна работа се залавя през 1928 година. Оттогава до днес са издадени следните негови романи: „Самоеди“ — трилогия, „Белооките фини“ и „Четирите юзди на слънцето“. Тия романи са оценени положително от Максим Горки в статията му „За литературата“.
От историческите романи на Езьорски най-значителни са: „Власт и народ“, епопея за гражданските войни на римляните в четири тома: „Гракхите“, „Марий и Сула“, „Триумвири“ и „Краят на републиката“, както и повестите „Димитри Донски“ и „Аристоник“.
В последно време Милий Езьорски подготвя за преиздаване четирилогията „Власт и народ“. През настоящата година ще бъде отпечатана историческата му повест „Силата на земята“. - Съдържание
-
Аристоник — стр. 5
Послеслов — стр. 203
Биографични бележки за автора — стр. 205 - Бележки
-
Информацията за автора и анотацията са копирани от съответните части от „Биографични бележки за автора“ на стр. 205–206.
Няма посочен автор на този текст. - Бележки за изданието, от което е направен преводът
-
Школьная библиотека
Милий, Езерский
АРИСТОНИК
Историческая повесть
Детгиз
Москва 1953 Ленинград
Тираж 100,000 экз. - Въведено от
- Karel
- Създадено на
- Обновено на
- Източници
-
Виж „Връзки в Мрежата“:
УДК: 882-93-32 - COBISS - Връзки в Мрежата
- Библиографии