Български народни везбени орнаменти
- Заглавие
- Български народни везбени орнаменти
- Тип
- албум
- Националност
- българска
- Език
- български
- Поредност на изданието
- първо
- Категория
- Етнография и фолклористика
- Теми
- български шевици
- Редактор
- Румяна Касабова
- Художник
- Васил Йончев
- Художник на илюстрациите
- Стоян Маджаров
- Технически редактор
- Йоско Георгиев
- Рецензент
- Иван Коев
- Коректор
- Лидия Петрова
- Издател
- „Септември“
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 1977
- Печат
- ДП „Балкан“ — София
- Носител
- хартия
- Литературна група
- VIII
- Дадена за набор/печат
- 10.II.1976 г.
- Подписана за печат
- 30.V.1976 г.
- Излязла от печат
- 15.VI.1977 г.
- Печатни коли
- 5,50
- Издателски коли
- 4,50
- Формат
- 16/60/84
- Издателски №
- 20763
- Брой страници
- 88
- Тираж
- 2083+10083
- Подвързия
- мека
- Цена
- 2,50 лв.
- С илюстрации
- да
- УДК
- 746(497.2)(084)
- Анотация
-
Българското народно изкуство, родено от синтеза на древното изкуство на славяни и прабългари, които преди 1300 г. създадоха българската държава, обогатено от съприкосновението си с културните традиции на редица други народи, пръснати от Алтай до Европейския югоизток, ни е оставило произведения с високо художествена и естетическа стойност.
Неразделна част от българското народно изкуство са народните везбени орнаменти. Голямото разнообразие на орнаменталните композиции, тяхната прецизна завършеност и блясъкът на цветната им гама говорят за богатата артистична фантазия и сръчност на българската жена. Само вроденият у човека стремеж към красивото и хилядолетното обогатяване на народната традиция са могли да създадат това изкуство. Предавано от поколение на поколение, то е част от верността на българската жена към семейното огнище и семейния обичай.
Везбените орнаменти имат древен произход. Тяхната поява е свързана с появата на тъканите и използуването им за облекло. Първообразът на везбените орнаменти трябва да се търси в татуировката на голото тяло, която с появата на тъканите се пренася върху облеклото. Това се е пораждало от необходимостта да се запазят символичните изображения на татуировката, тъй като те са били тясно свързани с идеологическите потребности на хората от онова време. Изследванията на везбените орнаменти показват, че в по-ранните епохи те са имали не само декоративни функции. В народното изкуство орнаментът не може да възникне като чиста форма без съдържание. Съдържанието и композиционното изграждане на орнамента са свързани с отношението на човека към природата и обществената среда в процеса на неговия труд… - Въведено от
- NEVIDIMIA
- Създадено на
- Обновено на
- Чужди рафтове
-
- Притежавани / NEVIDIMIA