По следите на изчезналите животни
- Заглавие
- По следите на изчезналите животни
- Език
- български
- Категория
- Научнопопулярна литература
- Жанр
- Творби за животни (анималистична проза), Биология, биофизика, биохимия, География, Екология, Научнопопулярна литература
- Теми
- Природа и животни
- Редактор
- Костадинка Владева
- Художник
- Лили Радева
- Художествен редактор
- Таня Николова
- Технически редактор
- Венета Кирилова
- Рецензент
- проф. д-р Георги Марков, ст. н. с. Стефан Дончев
- Коректор
- Желязка Вълкова
- Издател
- ДИ „Наука и изкуство“
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 1982
- Печат
- „Георги Димитров“
- Други полета
- c/o Jusautor, Sofia
- Носител
- хартия
- Литературна група
- III-4
- Дадена за набор/печат
- 24. X. 1981 г.
- Подписана за печат
- 1. ІІІ. 1982 г.
- Излязла от печат
- март 1982 г.
- Печатни коли
- 9,50
- Издателски коли
- 11,09
- УИК
- 12,75
- Формат
- 16/70/90
- Код / Тематичен номер
- 02/95327 43312/2540-51-82
- Номер
- 59
- Издателски №
- 24852
- Брой страници
- 152
- Тираж
- 20 197
- Подвързия
- твърда
- Цена
- 1,19 лв.
- С илюстрации
- да
- УДК
- 591.9
- Анотация
-
В тази книга се разказва за необикновената съдба на изчезналите безвъзвратно през историческо време животни. Разглеждат се причините за измирането на повече от 240 вида животни през историческо време.
Изданието е илюстрирано с рисунки и оригинални снимки на изчезнали животни от различни музеи в света.
В книгата е дадена богата информация върху разгледаните въпроси. Тя е написана леко и увлекателно и се чете с голям интерес. Предназначена е за българските зоолози, за студентите-биолози, за младите природозащитници и изобщо за любознателния читател.
В тази книга не се разказва за предисторическите животни, чиито останки намираме днес във вкаменено състояние в земните пластове, каквито са например брахиозавърът, бронтозавърът, плезиозавърът, птеродактилът, диплодокът и много други, живели преди стотици милиони години и измрели, изчезнали напълно от лицето на Земята. Не става дума тук и за животните от предпоследната или ледникова епоха — пещерния лъв и пещерната мечка, саблезъбия тигър махайродус и други, с които нашият далечен прадед — пещерният човек, е трябвало да води непрестанна борба на живот и смърт. Повечето от тези негови съвременници са измрели напълно и само малък брой от тях са доживели до наши дни.
Тук се разказва за онези по-малко познати за нас животни, които са изчезнали през историческо време. Те са живели на Земята, тъй да се каже, в „наше време“, а други сега изживяват последните си дни — те са наши съвременници.
Но коя е причината за измирането на някои видове животни през историческо време? Причините са много, но несъмнено главната от тях е намесата на новия фактор в живота на Земята — културния човек. Неговата вековна дейност рязко е нарушила съществуващите от хилядолетия хармония и равновесие в природата и това въздействие е растяло непрестанно и успоредно с увеличаване на населението на Земята, както и с активното дръзновено проникване на човека във все по-нови и нови области от повърхността на нашата планета. Особено пагубно се е отразило върху съществуващата в природата хармония изобретяването на огнестрелното оръжие, което дава възможност за масово унищожаване на животните. Да не говорим за онази безсмислена ловна страст у много хора, чрез която те се вмесват в сложните взаимоотношения между човека и природата. Да не говорим и за бракониерството… - Информация за автора
-
Авторът е добре известен зоолог-популяризатор. Неговите книги „Двубой в гората“, „Мъдрецът от Даун“, „Чудното поведение на животните“ и много други са позната и търсени от любознателния читател.
- Съдържание
-
Човекът като зоогеографски фактор / 5
Европа / 14
Африка. Мадагаскарска зоогеографска област / 35
Азия. Малайски архипелаг / 57
Северна и Южна Америка. Антилски и други острови / 68
Австралия и Тасмания. Океания / 91
„Възкръснали“ животни / 111
Животни, изчезнали от фауната на България през историческо време / 129
Международният съюз за защита на природата и природните ресурси и неговата „Червена книга“ / 140 - Въведено от
- vesi_libra
- Създадено на
- Обновено на
- Връзки в Мрежата
- Библиографии