История на молекулярната биология
- Заглавие
- История на молекулярната биология
- Тип
- научнопопулярен текст
- Националност
- френска
- Език
- български
- Поредност на изданието
- първо
- Категория
- Биология
- Жанр
- Научнопопулярна литература, Биология, Молекулярна биология
- Преводач
- Петя Христова
- Език, от който е преведено
- френски
- Година на превод
- 2005
- Художник
- Красимир Апостолов
- Научен редактор
- Илия Пашев
- Коректор
- Лора Султанова
- Предпечатна подготовка
- Гергана Икономова
- Издател
- Стигмати
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 2005
- Печат
- Вулкан 4
- Други полета
- Тази книга е публикувана за първи път през 1994 г. в поредицата „Historie des sciences“ на издателство La Decouverte. Досега е преведена на шест езика
- Носител
- хартия
- Формат
- 130×200
- Брой страници
- 408
- Подвързия
- мека
- Цена
- 10,00 лв.
- ISBN
- 954-336-009-X
- УДК
- 577.2(091)
- Анотация
-
Много от най-впечатляващите актуални открития в науката за живата материя са плод на една нова дисциплина, възникнала през 40-те години на миналия век — молекулярната биология. Настоящата книга разкрива вълнуващата и малко позната история на тази млада наука, като я разглежда в научен, философски и социален план. История, която тръгва от постепенното сливане в началото на XX век на нейните две майчини дисциплини — генетиката и биохимията, и свършва със създаването на PCR-метода за амплификация на гените през 80-те години. Умело съчетавайки многобройните специализирани трудове, слабо познати на широката публика, със собствените си изследвания, Мишел Моранж предлага на читателите неспециалисти ясно обяснение на теорията и сложните методи, а на специалистите — необходимия исторически поглед върху събитията, което е сигурен залог за по-доброто разбиране на предизвикателствата на съвременната биология.
- Информация за автора
-
Мишел Моранж, доктор по естествени науки и по философия, изследовател в областта на биологията, е професор по биохимия в университета Париж-VI и в Ecole normale superieure (ENS). Преподава история на науката в университета в Париж-VII и ръководи Центъра по история и философия на науката Cavailles. Автор е на книгите „La part des genes“ (Odile Jacob, 1998) и „La vie expliquee? 50 ans apres la double helice“ (Odile Jacob, 2003), под негова редакция излиза и изданието „L’Institut Pasteur, contributions a son histoire“ (La Decouverte, 1991).
- Рекламни коментари
-
„Това произведение се радва на голям успех и ще спомогне за разбирането на природата на тази нова дисциплина, която е в основата на цялата съвременна биология.“
— Сп. La Recherce
„Мишел Моранж […] обръща внимание на начина, по който се създава науката и запълва празнотите в тази «парцелирана» история. Това е един много добър синтез, едновременно научен, но и достатъчно ясен за неспециалистите.“
— В-к Le Monde
„Неспециалистът не би могъл да си представи количеството работа, дискусии и хипотези, необходими за появяването на идеи като тези за двойната спирала, за генетичния код или за регулирането на метаболизма.Това е една забележителна книга, отличаваща се с точността, яснотата и богатството на своята документация.“
— Сп. Etudes - Съдържание
-
Предговор / 5
I. Възникване на молекулярната биология / 15
II. Развитие на молекулярната биология: от ДНК до белтъците и обратно / 149
III. Разрастване на молекулярната биология от теоретична в приложна наука / 233
Заключение / 365
Приложение / 368
Именен указател / 373
Указател на научните термини / 381
Послеслов към изданието от 2003 г. / 390 - Бележки за изданието, от което е направен преводът
-
Michel Morange
Historie de la biologie moleculaire - Въведено от
- vesi_libra
- Създадено на
- Обновено на
- Връзки в Мрежата
- Библиографии Книжарници